Servikal Aks Düzleşmesi Nedir

SON GÜNCELLEME: Mayıs 1, 2018

2000’li yıllar ile beraber bilgisayar kullanımı iyice arttı. Bilgisayarın günlük hayatımıza bu denli giriş yapması masa başında çalışan kişi sayısını da büyük oranlarda arttırdı. Yapılan detaylı araştırmalar sonucunda masa başında çalışan kişiler arasında en çok görülen rahatsızlıklardan birisi boyun fıtığının başlangıcı kabul edilen Servikal Aks Düzleşmesidir. 

Servikal Aks Nedir

servikal-aks-boyun-anatomisi

Boyun bölgemiz 7 adet boyun kemiğinden oluşmaktadır. Bu boyun kemiklerinin en üstünde yer alan 2 kemik, boynumuzun kafa tasına tutunmasını sağlar.

Boyun omurları arasında resimde de görüldüğü gibi disk adı verilen yapılar bulunmaktadır. Bu disk adı verilen yapılar boyun kemiklerinin birbirlerine sürtünmesini ve zamanla aşınmasını önleyen yapılardır. Aynı zamanda bu boyun diskleri üzerine düşen yük miktarlarını eşit ve dengeli olarak bir altında yer alan boyun kemiğine iletmekle görevlidir.

Boyun bölgemizde yer alan boyun kemikleri birbirlerine diskler ve güçlü bağlar ile bağlanır. Bu bağlara eşlik eden kaslar sayesinde de boyun bölgemiz güç ve esneklik kazanır. Boyun kemiklerimizin içerisinden omurilik adı verilen yapı ve tüm vücuda dağılan sinirler geçer.

Omurilik adı verilen bu yapı toplamda iki santim kalınlığa sahip bir yapıdır. Bu yapı içerisinde yer alan sinirler beyinden aldıkları emirleri tüm vücuda dağıtırken tüm vücuttan aldıkları bilgilerin ise beyine iletilmesini sağlar.

Servikal Aks Düzleşmesi Nedir

servikal-aks-duzlesmesi-nedir

 

Servikal Aks Düzleşmesi Nedir sorusunun en kısa cevabı, boynun düzleşmesi veya gerilmesi olarak verilebilir. Boyun bölgesinde yer alan kasların aşırı olarak kasılması ve uzun süre boyunca bu durumda kalması ile servikal aks düzleşmesi gerçekleşir. Sağlıklı bir kişinin boynu C harfini andıran şekildedir. Fakat servikal aks nedenleri yüzünden boyun yavaş yavaş düz bir çizgi yani I harfi şeklini alıyor olabilir. Servikal aksın düzleşmesi aynı zamanda boyun fıtığının temellerinin atıldığını da haber verir.

Yan tarafta verilen servikal aks görselini inceleyerek düzleşen servikal aks ile sağlıklı servikal aks arasındaki farkı görebilirsiniz. Sol görselde yerleşen servikal aks düzleşmeye uğramiş iken sağ tarafta yer alan aks sağlıklı bir bireye aittir.

Servikal Aks Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir

Servikal Aks Düzleşmesinin belirtileri nelerdir? Servikal aks düzleşmesi rahatsızlığının tanısını koyabilmek adına en iyi yöntem uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen fizik muayene veya Röntgen ve MR gibi görüntüleme teknikleridir. Ayrıca servikal aks düzleşmesi belirtileri yaşıyorsanız da bu rahatsızlığa yakalanmış olmanız olası. Servikal Aks Belirtileri :

 • Baş Dönmesi
 • Denge kaybı, sendeleme ve yalpalanmalar
 • Boyun bölgesinde sürekli olan ağrılar
 • Baş bölgesinde sürekli olan ağrılar
 • Boyunda hareket kapasite kaybı
 • Boyunda kıtır sesler
 • Kulak çınlaması
 • Mide bulantısı

Eğer yukarıda yer alan belirtilerin çoğunu yaşıyorsanız ve boyun bölgenizde bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız mutlaka doktorunuz ile görüşün. Servikal Aks Düzleşmesi tedavisi kolaylıkla yapılmaktadır. Servikal aks düzleşmesi fizik tedavi ve boyun (servikal aks) düzleşmesi egzersizleri sayesinde hızlı bir şekilde düzelir. Fakat rahatsızlığı görmezden gelirseniz ve tedavi edilmez ise boyun fıtığına neden olmakta. Konu hakkında düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

5 Yorumlar

 1. bu tedavi edilebilir demişsiniz. ben net olarak full eski haline gelmemi diye anlamalıyım. doktor bana ilaç verdi kas ağrısı giderici. sirdalud. yani şekli düz olmuş olan boyun eğri halmi alıcak tekrar. yoksa amaç acıyı durdurmak mı

 2. servikal aks düzleşmesi nedir? servikal aks düzleşmesi bildiğimiz boyun düzleşmesidir.

 3. Servikal aks düzleşmesi için sanırım Fizik Tedavi Uzmanına tam bir görünmek lazım. Küçük sorunlar değil neticede ://

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir