Selülit Ve Beslenme

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Selülit Ve Beslenme

Selülit Ve Beslenme, selülit ve beslenme, selülit ve beslenme ilişkisi, nedir, selülit hakkında, selülit ile diyet, selülit tedavisi nasıl olmalıdır ? Sitemizde, selülit ile ilgili bir çok konu var. Bunlardan bazıları şifalı bitkilerin selülitlerle mücadelesini anlatmakta, bazıları selülit oluşumunu engellemek için tüketmeniz gereken diyet listelerini içermektedir. Bugün, selülit hakkında geniş ve detaylı bir bilgi vererek, sizlerle selülit ile beslenme ilişkisini inceleyerek, örnek diyet menüsü vereceğiz.

 

Öncelikle selülitin toplumumuzda kadınlarımızın özellikle %90’ında görülen bir problem olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Önlem almak için ergenlik çağından itibaren tedibrli olmak gerekmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe bazı şeyleri geri getirmek zorlaşır. Bu yüzden zararın neresinden dönerseniz kardır. Bugün selülitiniz olmayabilir, ancak yarın olmayacağı anlamına gelmiyor ? Selülit oluşumunu engellemek için üstünüze düşenleri yapmalısınız. Tabi ki güzel ve alımlı ve çekici görünmek istiyorsanız.

Selülit Ve Beslenme
Selülit Ve Beslenme görsel

Selülitin sebepleri nelerdir ? Bir çok ziyaretçimiz bizlere, bu soruyu soruyor. Genel olarak baktığımızda kaslarımızdaki yapısal nedenler ve bağ dokularımızdaki elastikiyette genetik özellikler dikkat çekiyor. Yani kızların annelerine benzer özellik gösterdiği biliniyor. Eğer ilerideki halinizi merak ediyorsanız, annenize bakabilirsiniz.

 

Fazla kilolar selülit oluşuma neden olabilir mi ? Yağ hücrelerine ne kadar çok yağ depolanırsa selülitiniz dışarıdan bakıldığında o kadar çok belli olur. Bunun için selülit ile mücadelede ilk önce zayıflamak şarttır.

 

Yanlış beslenmeden dolayı selülit oluşur mu ? Karbonhidratlar ve yağlar ağırlıklı yanlış beslenme sorunlarıdır. Bir çok selülit sebebi ve kilo almamızın nedeni, zaten yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanmaktadır. Bilinçli beslenme olsaydı, bugün selülitiniz de olmazdı, yağlarınızda..

 

Hareketsiz yaşam tarzı: Hareketsiz bir yaşam kasların dokularını giderek zaman aşımına uğratarak, yerini yağ dokularına bırakır. Bu durum kan dolaşımını etkileyerek selülit oluşumuna sebep olmaktadır.

 

Sigara içmek: Sigara selülit nedeni sayılabilir mi ? Malesef sayılır. Nedeni o kadar açık ve net ki. Hem cebizinden para çıksın hemde cildinizde selülit oluşsun. Neden kendinize zarar veren şeyleri yapıyorsunuz ? Nikotin cildin kan damarlarını daraltır. Hücrelerde tutunan fazla suyui cilt yüzeylerinde dalgalanma olarak zamanla gösterir. Cildinizi bozar, sigara içmeyiniz.

 

Trdiyet.com olarak yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ziyaretçilerimizin plajda keyfini sürebilecekleri, selülitlerinden kurtulabileceği ve herkeze vücudunu rahatlıkla gösterebileceği bir güzelliği vaad etmiyoruz. Sadece selülit hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz, üstünüze düşenleri yaparsanız, selülitlerinizden kurtulabilirsiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmeyin, her gün mutlaka c vitamini içeren meyvelerden tüketiniz. Şekerli, yağlı ve tuzlu maddelerden olabildiğince uzak durarak, sigara ve alkol tüketimini tamamen bırakınız.

 

Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, bu tip hapları bırakmanızı tavsiye ederiz, çünkü bilim adamlarının araştırmalarına göre bu tür haplar selülit oluşumuna neden olabiliyor. Bununla birlikte tüm kimyasal ilaçları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz, doğal tedavi yöntemi en güzel yöntemler arasındadır.

 

Selülit 20 ve 30 yaşları arasında olan her bayanda görülmeye başlar. Genel olarak selülit başlangıcı bu belirtilen yaş aralığında göze çarpmaya başlar. Gün geçtikçe şişen yağlar zamanla hücrelerdeki damalardaki kan dolaşımını engelleyerek, vücudunuzdaki su ve çevredeki dokuların cilt görünümünü bozmaya başlar.

 

Diyet ile selülitleri yok etmemiz mümkün mü ? Sadece iyi bir diyet programı yaparak selülitlerinizi tamamen yok edemezsiniz. Ancak diyet selülit oluşumunu ilerlememesine karşı önemli bir unsurdur. Lesitin, esansiyel, yağ asitleri, bazı aminoasitler, antioksidanlar ve bol sıvı tüketimi, selülit tedavisindeki önemli yapıtaşlarıdır. Soya, karnabahar, fıstık ezmesi, zeytinyağı, kanola yağı, yağlı tohumlar, üzüm, ananas, nar ve turunçgiller özellikle selüliti azaltan ve selülit dostu yiyecekler ve meyvelerdir.

 

Diyetisyen Dilara Koçak’ın selülit için önerdiği örnek diyet listesine göz atalım.

 

Sabahları: 12 kiral veya 3-4 adet dilim ananas tüketebilirsiniz. Bununla birlikte 2 dilim tuzsuz lor peyniri, 1 dilim tuzsuz etimek yiyebilirsiniz. Ara öğünlerinizde, bitki çayı ve kuru kayısı yiyebilirsiniz. Öğlen yemeğiniz: Kabak veya mercimek çorbası, salata, bir dilim tuzsuz lor peyniri, 1 dilim tuzsuz etimek olabilir.

 

Ara öğünde: 1 bardak light kefir, 10 fındık, 1 meyve yiyebilirsiniz. Akşam: 1 enginar, salata zeytinyağı ile, 4 çorba kaşığı sebzeli bulgur pilavı, yağsız yoğurt ile cacaık ve salata yiyebilirsiniz. Gece atıştırması olarak ise c vitamini içeren herhangi bir meyveden yiyebilirsiniz. Mutlaka gün içerisinde bol miktarda su içiniz ve egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler, diliyoruz

 

Ayrıca kontrol et:

Tavuk Etine Önem Verelim Tarifi

İÇİNDEKİLER Tavuk Etine Önem Verelim TarifiTavuğun Farklı Parçalarını DenemekTavuk budunu sevmek Tavuk Etine Önem Verelim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir