Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir
Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir

Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Şeker hastalığına ne iyi gelir? Şeker hastası olanlar hangi besinleri tüketmelidir? Şeker hastalığına iyi gelen yiyecekler hangileridir? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kandaki şeker seviyesinin yüksek oranlarda olmasına yol açan ve aynı zamanda da kronik bir hastalık olan şeker hastalığı, beslenmenin düzenlenmesi ile olumsuz yan etkileri azaltılabilmektedir. Düzenli, sağlıklı ve şeker hastalığına uygun şekilde beslenmek ile birlikte hem hastalığın belirtileri azaltılabilir hem de ilerleyip daha ciddi bir hal alması önlenebilir.

Şeker Hastalığı ve Beslenme

Bakliyat: Bezelye, mercimek ve fasulye gibi baklagiller yüksek miktarda lif içerirler. Ayrıca glisemik indeksleri de küçüktür. Bol miktarda besin lifi içermeleri sebebi ile şekerin kana karışma sürecini yavaşlatırlar. Böylece kan şekeri kolesterolünü dengelemeye de yardımcı olmuş olurlar.

Tahıllar: Kepekli tahıllardan işlenmemiş olanlarının içerisinde glisemik indeks düşüktür. Bu sayede tüketilen gıdalar vücut tarafından işlenirken zamana yayılarak kan şekerinde meydana gelebilecek ani dalgalanmaları önlemiş olurlar. Tahıllar arasında da yemeniz ve yememeniz gerekenler vardır. Örneğin kepekli makarna, diğer kepekli tahıllar ve tam tahılı çavdar ekmeği kan şekerini sabit tutabildikleri için tercih edilmelidirler. Ancak yüksek glisemik indekse sahip olan rafine edilmiş yani işlenmiş tahıllar kan şekerinde ani yükselişlere sebebiyet verdiklerinden dolayı tüketilmemelilerdir.

Şeket Hastalığı ve Tarçın

Tarçın: 2003 yılında yapılan araştırma sonucunda 1 ile 6 gram aralığında tarçın tüketiminin kan şekerini, kolesterolü ve hatta yağ oranını dahi düşürdüğü raporlanmıştır. Özellikle tip 2 diyabet hastaları için tarçın kullanımı kesinlikle tavsiye edilmektedir. Çünkü kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Şeker Hastalığı ve Zeytin Yağı

Zeytinyağı: Damar tıkanıklığına karcı koruyan ve iyi kolesterolü yükselten zeytinyağı yemeklerin yapımında da kullanılmalıdır.  Çünkü zeytinyağı şeker hastalarındaki insülin direncini azaltır ve kan şekerini de sabit tutmaya yardımcı olur.

Diğer yazımız olan Diyabet Hastalarına Ne iyi gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir