Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir
Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir

Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir

Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir
Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir

Şeker Hastalığına Ne iyi Gelir; Kandaki şeker seviyesinin yüksek oranlarda olmasına yol açan ve aynı zamanda da kronik bir hastalık olan şeker hastalığı, beslenmenin düzenlenmesi ile olumsuz yan etkileri azaltılabilmektedir. Düzenli, sağlıklı ve şeker hastalığına uygun şekilde beslenmek ile birlikte hem hastalığın belirtileri azaltılabilir hem de ilerleyip daha ciddi bir hal alması önlenebilir.

Şeker Hastalığı ve Beslenme

Bakliyat: Bezelye, mercimek ve fasulye gibi baklagiller yüksek miktarda lif içerirler. Ayrıca glisemik indeksleri de küçüktür. Bol miktarda besin lifi içermeleri sebebi ile şekerin kana karışma sürecini yavaşlatırlar. Böylece kan şekeri kolesterolünü dengelemeye de yardımcı olmuş olurlar.

Tahıllar: Kepekli tahıllardan işlenmemiş olanlarının içerisinde glisemik indeks düşüktür. Bu sayede tüketilen gıdalar vücut tarafından işlenirken zamana yayılarak kan şekerinde meydana gelebilecek ani dalgalanmaları önlemiş olurlar. Tahıllar arasında da yemeniz ve yememeniz gerekenler vardır. Örneğin kepekli makarna, diğer kepekli tahıllar ve tam tahılı çavdar ekmeği kan şekerini sabit tutabildikleri için tercih edilmelidirler. Ancak yüksek glisemik indekse sahip olan rafine edilmiş yani işlenmiş tahıllar kan şekerinde ani yükselişlere sebebiyet verdiklerinden dolayı tüketilmemelilerdir.

Tarçın: 2003 yılında yapılan araştırma sonucunda 1 ile 6 gram aralığında tarçın tüketiminin kan şekerini, kolesterolü ve hatta yağ oranını dahi düşürdüğü raporlanmıştır. Özellikle tip 2 diyabet hastaları için tarçın kullanımı kesinlikle tavsiye edilmektedir. Çünkü kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Zeytinyağı: Damar tıkanıklığına karcı koruyan ve iyi kolesterolü yükselten zeytinyağı yemeklerin yapımında da kullanılmalıdır.  Çünkü zeytinyağı şeker hastalarındaki insülin direncini azaltır ve kan şekerini de sabit tutmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir

Omuz ağrısına bitkisel tedavi

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Omuz ağrısına ne iyi gelir? Omuz ağrısı nasıl geçer? Evde doğal tedavi yöntemleri ve bitkisel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir