Şeftalinin Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Şeftalinin Faydaları Nelerdir, Tam bir yaz meyvesi olan şeftalinin faydaları saymakla bitmiyor. Yaz ayları manavların ve pazarların gözdesi olan lezzetli meyve hemen herkesin severek tükettiği gıdaların başında geliyor. Hele ince kabuklu olanlarının tadına doyum olmuyor. Şeftali genel olarak Haziran’dan itibaren satılmaya başlayıp, Ağustos sonuna kadar raflarda kendilerine yer buluyor. Şeftali Çin kökenli bir meyve. İtalya ile birlikte en büyük şeftali üreticisi olan ülke Çin. Çin’de bu meyve ölümsüzlü ve arkadaşlığı simgeliyor. Şeftali ülkemizde de yetişiyor, Bursa başta olmak üzere Marmara bölgesinde bolca yetişebiliyor.

Şeftali yalnızca yenilmek için değil, suyu da lezzetli bir şekilde tüketilebiliyor. Tatlı ve pastalarda da tatlandırıcı olarak kullanılabiliyor. Kalorisi düşük olmakla birlikte yağ içermiyor. Bu duruma karşın oldukça besleyici bir içeriğe sahip. Yazın diyet yapanlar, tatlı krizleri tuttuğunda şeftaliyi çekinmeden atıştırmalık olarak tüketebilirler. Sabah kahvaltıda yağsız yoğurt ile birlikte tatlandırıcı olarak kullanılabilmektedir.

Şeftali içerisinde 10’dan fazla vitamin bulunuyor. İçerdiği A vitamini en başta gözler için faydalı. Bunun da yanında antioksidan özelliği bulunan C vitamini yer alıyor. A ve C vitaminlerine karşın düşük oranda da olsa E ve K vitaminleri yer alıyor. Diğer yandan B vitaminin türevleri olan vitaminler, folik asit, pantotenik asit tipi vitaminler bulunuyor. Bunların yanında şeftali içerisinde bol miktarda mineral bulunuyor. Başta potasyum olmak üzere, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, manganez demir ve kalsiyum içeriyor.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir
Şeftalinin Faydaları Nelerdir görsel

Şeftalinin Faydaları ?

Şeftali her şeyden önce lifli bir besindir. Şeftalideki lifler sindirim sistemi için çok faydalıdır. İçerisinde bulunan 17 gram karbonhidratın 3 gramı liftir. Şeftalinin faydaları içinde kabızlığa faydalı olması bulunmaktadır.

Şeftali tokluk hissi verir.

Şeftalinin faydaları diyabet ve kalp hastalıklarına da yansımaktadır. Şeftali kalp ve damar sağlığı üzerine faydalıdır.

Şeftali cilde iyi gelir.

Saç derisi üzerine olumlu etkide bulunmaktadır. Saç dökülmesini azaltır. Ancak tek başına dökülmeye engel olmaz.

Şeftali mesane ve böbrekleri temizlemektedir.

Şeftalinin faydaları içinde hazımsızlığa iyi gelmesi bulunmaktadır. Mide bozukluklarında mideyi rahatlatır. Hazmı kolaylaştırır.

İdrar söktürücü tarafı bulunmaktadır. İltihap ve mikrop giderici özelliği bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir