Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır

SON GÜNCELLEME: Kasım 26, 2017

Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır

Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır, Sedef hastalığı çok sık duyulan ancak tam olarak nasıl bir hastalık olduğunu bilmediğimiz hastalıklardan birisi. Bu hastalığın başlıca nedenlerini genetik etmenler oluşturmaktadır. Günümüzdeki hemen her hastalıkta olduğu gibi stres sedefi de tetikleyen en önemle unsur. Kronik bir şekilde varlığını sürdüren sedefin, stresin artmasıyla tekrar ortaya çıkma ihtimali de artmaktadır.

Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır?
Guttat form sedef hastalığı

Normalde her ay cilt kendisini yenilerken, bu durum sedef hastalarında gerçekleşememektedir. Bağışıklık sistemindeki problemlerden kaynaklanan bu hastalık çoğunlukla erken yaşlarda ortaya çıkar. Ergenlik çağında bu hastalıktan şikâyetçi olanlar, ileri yaştakilere göre çok daha fazladır.

Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır
Sedef Hastalığı Nedir Bulaşıcı Mıdır görsel

     Sedef Hastalığı Bulaşıcı Mıdır?

Hastalığa ilişkin en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Genetik faktörlerin neden olduğu sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Sedef; dokunmakla, cinsel ilişkiyle, aynı yerden yemek yemekle veya aynı havuzda yüzmekle bulaşmaz.

Toplumda deri hastalıklarının (mantar vb.) bulaşıcı olduğu ön yargısından dolayı sedef hastalığının da bulaşıcı olduğu düşünülmektedir. Derinin kuruluğu ve beyazlaması, sonraki evrelerde ise kızarıklıklara ve pullanmalara dönüşmesi hastalığın gözle görülür belirtileridir. Sedef genellikle dirseklerde, dizlerde, saç derisinde ve tırnaklarda görülmektedir.

Görüntüsünün mantar, egzama gibi diğer deri hastalıklarına benzemesi bulaşıcı olabileceği düşüncesini arttırmaktadır.

Hastalığın seyri herkeste farklı ilerlemekle beraber, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Sedef hastalığı bulaşıcı olmamasına rağmen hastalar, çevrelerinden gördükleri temkinli ve çekingen davranışlardan dolayı olumsuz etkilenmektedir.

Özgüven eksikliğine neden olan bu durum depresyona zemin hazırlar, hatta bu durum birçok kalıcı psikolojik hastalığa kadar ilerlemektedir. Çok fazla sedef hastası olmasına rağmen bu hastalığın bulaşıcı olmadığı bilgisi yaygınlaşamamaktadır. Özellikle sağlık alanında, kulaktan dolma bilgilerin, doktorların söylediklerinin önünde yer alması toplumsal ilişkilerde olumsuz sonuçlar meydana getirmektedir.

Sedef hastalığının çeşitli tedavi şekilleri vardır. İster ilaç tedavisi, ister ışık tedavisi olsun; tedavi sürecinde hastaların psikolojik destek almaları gerekmektedir. Stresin tetiklediği bu hastalıktan daha kısa vadede kurtulmak için moralin yüksek tutulması çok önemlidir. Sedefin bulaşıcı olduğu ön yargısından dolayı, psikolojik destek alınmadan bu süreci stressiz bir şekilde atlatmak çok mümkün görünmüyor.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir