Şaşılık Nedir, Şaşılık Belirtileri Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Şaşılık Nedir, Şaşılık Belirtileri Nelerdir

Şaşılık Nedir,  Şaşılık Belirtileri Nelerdir, Birbirine paralel olarak duran gözlerin paralelliğini kaybetmeleri sonucu farklı taraflara baktığı görsel kusurluğa şaşılık denmektedir. Gözler bir yere sabit iken gözlerden herhangi biri başka bir yöne kayabilmektedir ya da temelli olarak başka bir yöne kaymış şekilde durabilmektedir. Aynı zamanda kimi zamanlar kayan göz sabit dururken, kaymayan gözde kaymalarda görülebilmektedir. Şaşılık belirtileri genelde çocuklar arasında sık görülse de zaman zaman ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilmektedir.

Şaşılık Nedir, Şaşılık Belirtileri Nelerdir
Şaşılık Nedir, Şaşılık Belirtileri Nelerdir görsel

Şaşılığın sebepleri nelerdir?

Her insanın gözünde, gözlerini hareket ettirmeye yarayan altı farklı kas grubu mevcuttur ve gözlerinizin ikisinin de aynı anda tek bir noktaya bakabilmeleri için bu kaslar işbirliği içerisinde aynı anda aynı yöne doğru çalışmaktadırlar. Bu kasların bazıları işlevlerini tam olarak veya kısmı olarak yerine getiremediğinde gözlerde şaşılığa neden olmaktadırlar. Doğum esnasında oksijensizlikten dolayı bayılan çocuklarda, downsendromu hastalarında, bazı beyin tümörleri neticesinde veya katarakt ya da gözünüze alacağını darbeler sonucunda şaşı olabilirsiniz.

Şaşılık nasıl teşhis edilmektedir?

Şaşılığa sadece göz muayenesi neticesinde net bir tanı konulmaktadır. Bütün çocuklar dört yaşlarına girmeden önceki bir zaman diliminde bu göz muayenesine tabi tutulmalıdırlar bu sayede ileriki yaşlarda oluşabilecek bir şaşılıkta erkenden teşhis edilerek, erken tedavi ile hızlı ve etkili bir yoldan bu durumdan kurtulabilinir. Erken teşhis diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi şaşılıkta da önemli bir husustur.

 

Şaşılık nasıl tedavi edilmektedir?

Tedavilerde asıl amaç şaşı olan kişilerin görme yeteneklerini korumak, gözleri paralel bir şekilde tutmak ve görüşlerdeki derinliğin sağlanmasıdır. Kimi durumlarda doktorunuzun önereceği bir gözlük ile şaşılık problemi giderilebilmekteyken kimi vakalarda da cerrahi bir müdahalede bulunulması gerekilebilinir. Kimi durumlarda ise botulismus adı verilen bir toksin zayıf olan göze enjekte edilerek, kasın daha da gerilmesi sağlanarak tedavi denenebilmektedir ancak enjekte edilen madde bir buçuk ila iki buçuk hafta içerisinde kendiliğinden vücuttan atılacaktır. Bu enjeksiyondan sonra bazı vakalarda gözde iyileşme sağlanırken çoğu vakada durum tekrar tekrar yenilenebilmektedir ancak bu enjeksiyon işlemi cerrahi müdahale kadar etkili bir yöntem de değildir.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir