Sarımsağın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sarımsağın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir, Herkesin çok sevmesine karşın kokusundan ötürü yemeye çekindiği sarımsak tarih öncesi dönemlerden beridir kullanılmaktadır. Sağlığa iyi geldiği modern dönemlerin öncesinde keşfedilmiştir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda sarımsağın birçok açıdan sağlığa faydalı olduğu keşfedilmiştir. Sarımsak keskin kokusuyla bilinmektedir. Yemesi zevkli olsa da ortaya çıkardığı ağız kokusu maruz kalan kişileri pek hoşnut etmemektedir. Ancak sağlığa olan faydaları o kadar çoktur ki, bu koku göze alınabilir. Ayrıca sarımsak kokusunu gidermek için de pek çok yöntem mevcuttur.

Sarımsak direkt olarak yenmek yerine ufak ufak doğranarak ya da ezilerek yiyeceklere konulmaktadır. Sarımsağın besin değerleri oldukça yüksektir. Vitamin olarak B6 ve C vitaminlerini içermektedir. Mineral olarak da kalsiyum, demir, bakır ve manganez içerir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir
Sarımsağın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir görsel

Sarımsağın Faydaları ?

Sarımsağın esas faydası kalp ve damar sağlığı üzerinedir. Sarımsağın faydaları içerisinde kalp ve damar sağlığını korumak vardır. Kötü kolesterolü düşürür.

Sarımsak soğuk algınlıklarına iyi gelir. Bunu temel nedeni ihtiva ettiği vitamin ve minerallerdir. Bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsak, soğuk algınlığı kaynaklı hastalıkların önüne geçmektedir. Özellikle kış aylarında yaşanılan hastalıkların giderilmesinde çok etkilidir.

Sarımsak etkili bir tansiyon düşürücüdür. Bu özelliği ciddi şekilde efektiftir. Kan basıncını kontrol altına alır. Özellikle yaşa bağlı tansiyon sıkıntısı çeken hastalar için sarımsak çok faydalıdır. Yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi hastalıkları tetikler. Tansiyonu düşürmek bu sorunların ortaya çıkmasını engelleme noktasında önem arz etmektedir. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki sarımsak özü neredeyse tansiyon ilaçları kadar tansiyon düşürmede etkindir.

Sarımsak hafıza güçlendirmede çok etkin bir rol oynar. Vücutta bulunan serbest radikalleri yok ederek beyin damarlarının korunmasına ve dolaylı olarak da beyin hücrelerinin sağlığına olumlu etkide bulunur. Araştırmalar göstermiştir ki sarımsak tüketimi hafızayı güçlendirmektedir. Sarımsak tamamen antioksidan bir maddedir.

Sarımsak ömrü uzatmada faydalıdır. Elbette sarımsak ömrü uzatır demek oldukça yanlış olacaktır ancak sağlığına dikkat ederek yaşayıp, sarımsak tüketen kişiler genel sağlık durumlarını olumlu şekilde koruyacağından uzun yaşamalarının da önünü açacaktır. Sarımsak kronik rahatsızlıkların üzerinde olumlu etkide bulunmaktadır. Ancak asla tek başına tedavi edici değildir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir