Sarılık

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sarılık, kandaki bilirubin seviyesi artınca ortaya çıkan göz, deri ve mukozada sarı renk meydana gelmesine sarılık adı verilir. Sadece bir hastalık anlamına gelmediği gibi pek çok sebebi olabilir. Halk arasında bilindiğinin tersine viral hepatit demek değildir. Safra yolundaki rahatsızlık da sarılığa neden olabilir. Bulaşıcılık gibi bir risk yoktur. Yeni doğan bebeklerde ortalama %60 oranında görülebilmekte olup, başkasına geçme gibi bir durum söz konusu değildir. Erken doğumlarda bu oran %80’e çıkmaktadır. Anne karnındayken plasenta sebebiyle oluşan bilirubin maddesinin; ciğerin henüz zayıf olması nedeniyle atılamamasından kaynaklanır. A-B-C-D ve E virüsleri hepatite yol açmakta olup bunlardan A ve E virüsleri dışkı yoluyla bulaşmaktadır.

Çocuklarda Sarılık

Besinlerden, sulardan ve tuvaletten kaynaklanabilen sarılık/hepatit A insandan insana temasla geçer. İki yaşına kadar hafif yaşanır. Anne ve babanın kan uyuşmazlığı da neden olabilir. Belli bir kuluçka döneminden geçmekte olan çocuklarda sarılık süresi temas halinde 4 haftaya kadar çıkmaktadır. Bulaşması ile birlikte ilk haftalarda belirtiler gün yüzüne çıkmaya başlar. Salgın riski oldukça fazladır. Kimi hastalarda çok ağır yaşanabilmektedir. Ölümle sonuçlanan vakalara da rastlanılmaktadır. Okul çağındaki çocuklarda sarılık belirtilerinin başlaması halinde çocukların okula gönderilmemesi gerekir. Çocuklarla birlikte okul çalışanları, temizlik çalışanları, sağlık görevlileri risk grubuna girmektedir. Bunlarla birlikte toplu yerlerde çalışmakta olanlar da sarılık riski taşıyan grupta yer almaktadır.

Sarılık Belirtileri

Kusma, baş ağrısı, bulantı, baş ağrısı, halsizlik, karın ağrısı, iştahsızlık, ateş temel sarılık belirtileri arasındadır. Dalak ve karaciğer şişmeye başlamaktadır. 4-5 gün arasında bu süreç devam ettikten sonra ateş düşer. Gözlerde, ciltte sarılaşma, idrarda koyulaşma ve dışkı renginde de açılma meydana gelir. Çocuklarda 8 ile 11 gün arası etkindir. Bu süre sonrasında belirtiler azalmaya başlar. Bilinmesi gereken şey, bu problemin karaciğer yetmezliğine neden olabilmesidir. Hafif atlatıldığı düşünülse bile özel bir bakım süreci önerilmektedir. Bu şekilde başkalarına mikrop bulaşmasının önü de alınmış olur. Bu süreç içinde başka insanlarla temastan da kaçınılmalıdır. Bebeklerin göz akı ve burun çevresi sarı olur.

Sarılık Tedavisi

Kendiliğinden geçmesi beklenen sarılık, tedaviyle de kontrol altına alınmaktadır. Çocuğun dinlenmesi sarılık tedavisi konusunda uzmanların tavsiyesidir. Kronik karaciğer teşhisi yapılmış çocuklarda ise sarılık çok şiddetli geçmektedir. Korunma adına çocuğun kişisel temizliği en önemli tedbirdir. Anaokulu ve kreş gibi eğitim mekanlarında hijyene hayati önem verilmesi gerekmektedir. Tuvalet ihtiyacı görüldükten hemen sonra ellerin sabunla yıkanması şarttır. Bununla birlikte besinler çok iyi pişirilmeli, su ise kaynatıldıktan sonra içilmelidir. İyi yıkanmış yiyeceklerin tüketilmesine azami özen gösterilmelidir. Aşı takviminde yer alan Hepatit A aşısının mutlaka ihmal edilmeden çocuğa yapılması şarttır. Bebeklerde ışın tedavisi uygulanır. Mavi-yeşil spektrum ışıklar uygulanır. Bu ışıkla vücuttaki bilirubin atılır.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir