Saman Nezlesine Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Mart 4, 2018


Saman nezlesine ne iyi gelir? Saman nezlesi bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? Hangi bitkiler saman nezlesi belirtilerini hafifletir. Bu yazımızda konuyla ilgili detaylı çözüm önerilerini sizin için araştırdık.

Saman nezlesi belirtileri daha sık olarak ilkbahar ve sonbaharda daha belirgin hale gelir. Hapşırma, burunda kaşıntı ve akıntı, gözlerde kaşınma sık olarak ortaya çıkan belirtilerdendir. Hastalık için reçete edilen ilaçlar, uzun süre kullanımdan sonra etkisini kaybetmeye başlamış olabilir. Bazı bireylerde belirtileri ortadan kaldırmak için ilaçlar yeterli olmaz. İlaçların yan etkileri günlük yaşantınızı olumsuz etkiliyor olabilir. Bunun gibi pek çok sebep sizi bitkisel çözümlere yönelttiyse tam da doğru yerde olduğunuzu söyleyebiliriz.

 

Saman Nezlesine Bitkisel Çözüm

Tuzlu suyla gargara: Saman nezlesinin neden olduğu hafif boğaz ağrısında etkili bir çözüm olabilir. Hafif boğaz ağrısı yatıştırmak için, 8 çorba kaşığı ılık suda 1-2 çorba kaşığı sofra tuzunu karıştırıp

Bal: Şikayetlerinizin arttığı mevsimlerde günlük bir tatlı kaşığı bal yemek fayda sağlayabilir. Bal vücudunuzu diğer polenlere duyarsızlaştırabilir ve saman nezlesi belirtilerini azaltabilir. Ayrıca tüm seçeneklerin arasından en lezzetli yöntemdir. En iyi sonuç almak için,  organik bal kullanmanız önerilir.

Bal neye iyi gelir

C vitamini: C vitamini doğal bir antialerjik maddedir. Bu da belirtiler için oldukça etkili olabileceği anlamına gelir. C vitamini içeren besinler günlük olarak tüketilirse özellikle burun akıntısını önlemede oldukça etkili olur. Portakal, mandalina, kivi, çilek gibi C vitamini yönünden zengin besinler faudafa olacaktır.

C vitamini içeren meyveler

Sarımsak: Sarımsak da saman nezlesi belirtilerini baskılayan özellikler barındırır. Günlük olarak sarmsak tüketmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Saman nezlesinde ortaya çıkan burun akıntısı, boğaz ve baş ağrısını ortadan kaldırır. Sarımsakta buluna quercetin isimli madde doğal bir antihistaminiktir. Bu madde soğanda da bulunur. Evde sarımsak yoksa soğan da alerji için kullanılabilir.

Saman nezlesi ve sarımsak

Karotenoidler: Karotenoidler saman nezlesi belirtilerini hafifletir. Bu doğal pigment havuç, kayısı, kabak, tatlı patates ve ıspanak gibi gıdalarda bulunur. İltihaplanmayı azaltmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için güçlü bir antioksidan görevi görür.

Papatya Çayı: Papatya çayının hava yollarındaki iltihapları hafiflettiği bilinmektedir. Papatya sadece bir antialerjik etkisi olan bir antioksidan değildir. Aynı zamanda polen gibi rahatsız edici parçacıkların kan dolaşımına girmesini önlemek için burun zarlarının güçlenmesine yardımcı olan bir flavonoid kaynağıdır. Papatya çayının poşetini soğuduktan sonra gözünüze uygulamak göz alerjinizi de hafifletir.

Papatya çayı ve saman nezlesi

Isırgan otu: Isırgan otu çayı da belirtilerinize iyi gelecektir. Bazı araştırmalar ısırgan otu çayı veya kapsülünün her mevsim düzenli kullanımı şikayetlerinizi minimum seviyeye indireceğini göstermektedir.

Omega 3 yağ asitleri: Balıkta bulunan Omega 3 yağ asitleri, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir. Bağışıklık tepkimesinin ilk aşaması bir enflamasyon reaksiyonudur – ve balık yağı anti-inflamatuardır. Saman nezlesinde de bu nedenle hafifletici etki yapar.

Saman Nezlesinde Kaçınmanız Gereken Yiyecekler

Süt ürünlerinden kaçınmayı deneyin. Süt ürünleri solunum yollarında (boğaz ve burnun) mukus üretimini arttırır. Bu yüzden burun akıntınız daha da artacaktır. Saman nezlesinin belirtilerinden muzdaripseniz, burun akıntısı veya tıkanıklığı varsa, daha kötüye gitmesini önlemek için süt ürünlerinden kaçının. Diyet geçişini olabildiğince kolaylaştırmak için soya veya badem sütü gibi diğer alternatifleri düşünebilirsiniz.

Saman Nezlesi için Alınabilecek Önlemler

Gece yatmadan önce duş almak saçlarınızda ve vücudunuzda bulunan polenleri uzaklaştırır. Böylece gece uykudayken belirtilerinizin şiddetlenmesi engellenmiş olur.

Polenlerin yoğun olduğu günlerde giysilerinizi dışarıda kututmaktan kaçının. Aksi takdirde polenler giyisilere yapışacaktır.

İlkbahar ve sonbaharda evinizi polenlerin yoğun olduğu sabahın erken saatlerinde havalandırmaktan kaçının. Bu saatlerde mecbur değilseniz dışarıya çıkmamaya çalışın.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir