Salkım Tipi Hastalığına Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Eylül 13, 2017

Salkım Tipi Hastalığına Ne iyi Gelir

Salkım Tipi Hastalığına Ne iyi Gelir, Salkım tipi şiddetli bir baş ağrısı türüdür. Bu hastalık kendini oldukça kuvvetli ve ağrılı baş ağrıları ile birlikte gösterir. Salkım tipi hastalık için başta hekim yardımına başvurulmalıdır. Ama bunun yanında alınacak bitkisel şeyler ile iyi sonuçlar almak mümkün olacaktır.

Muz:

Bu baş ağrısına iyi gelen besinlerin başında muz gelmektedir. Muzun sakinleştirici ve ağrı kesici bir etkisinin olduğu bilinmektedir. Bu sayede baş bölgesinde ağrıda hafifleme sağlanmış olur.

Salkım Tipi Hastalığına Ne iyi Gelir
Salkım Tipi Hastalığına Görsel

Yeşil sebzeler:

Yeşil sebzelerin sakinleştirici etkisi bilinmektedir. Bu etki ile birlikte yeşil sebzeler başın ağrısını kesmektedir. Özellikle kronik şekilde baş ağrısı yaşayan kişilerin gün içinde yeşil sebzeleri daha sık tüketmeleri gerekir. Salkım tipii hastalığı için ise ara öğünlerde bol vitamin takviyeli salatalar yapmak uygun olacaktır. C vitamini açısından zengin olan limon salatada bol şekilde kullanılmalıdır.

Unlu mamuller:

Salkım tipii hastalığına iyi gelen besinler arasında unlu mamullerde bulunmaktadır. Bu unlu mamullerin tüketimi ile iyi sonuçlar alındığı görülmüştür. Özellikle ekmek ve diğer tahıl kaynaklı ürünlerin tüketimi bu durumlarda arttırılmalıdır. İçerdiği yüksek lif oranıyla bu ürünler, salkım tipii baş ağrısı için en iyi sonuçları verecektir.

Patates:

Baş ağrılarına karşı alınabilecek en iyi gıdalardan biri patatestir. Salkım tipii hastalığına direk olarak etki eden ve kesen patates ile oldukça iyi sonuçlar almak mümkün olacaktır. İçerdiği yüksek oranda potasyum ile bu sebze baş ağrılarını kesmekte yardımcı olan sebzelerden biridir. Özellikle haşlanarak yenilmesi daha çok tavsiye edilmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir