Salatalığın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Salatalığın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir, Salatalık toplumca çok sık kullandığımız besinlerin başında geliyor. Kilo aldırmayan, midemize zarar vermeyen salatalık, asla hazımsızlık gibi problemlere yol açmaz. Salatalığın büyük bölümü su olduğundan susuzluğa da iyi gelir. Harika bir atıştırmalık olduğu herkesin kabulüdür.

Her evin dolabında kendine yer bulan bu yeşil renkli yiyecek pek çok konuda faydalıdır. Salatalığın yalnızca sudan ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Salatalığın faydaları içerisinde bulunan besin değerlerine bağlıdır. İçerisindeki çekirdeklerin pek çok derde şifası bulunmaktadır.

Salatalığın asıl ismi normalde hıyardır. Ancak argodaki anlamı yüzünden bu ifade pek kullanılmaz. Eğer hıyarın faydaları nelerdir diyorsanız ikisinin de aynı anlama geldiğini bilmelisiniz. Salatalığın pek çok farklı türü bulunmaktadır. Taze ya da turşu halinde tüketebilirsiniz. Salatalık kozmetik sektöründe de güzellik sağlayıcı amaçla kullanılmaktadır.

Salatalığın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir
Salatalığın Faydaları Nelerdir Neye iyi Gelir görsel

Salatalığın Faydaları Nelerdir

Salatalık B vitamini kaynağıdır. B vitamini ihtiyacınızı sırf salatalık yiyerek giderebilirsiniz. B vitaminin pek çok derde devamı bulunmaktadır. Halsizlik aşırı stres, kansızlık, ağız yarası, dikkat dağınıklığı ve unutkanlık gibi şikayetlerin önüne geçer.

Salatalık doğal su alımını sağlar. Salatalığı suyun katı haliymiş gibi söylersek yanlış olmaz. Salatalığın %96’sı sudur. Su bulunamayan ortamlarda sırf salatalık yiyerek hayatta kalmak mümkündür. Üstelik bu su tamamen sağlıklı bir sıvıdır.

Salatalığın faydaları içerisinde K vitamini deposu olması da yer almaktadır. Salatalık tam bir K vitamini deposudur. K vitamini kemik sağlığı için oldukça önemlidir. Kanın pıhtılaşması noktasında önemli bir rol üstlenir. K vitamini Kemik yoğunluğunun artmasını sağlar. Vücutta kalsiyum dengesini olumlu şekilde etkilemektedir.

Antioksidan bir madde olan salatalık ihtiva ettiği C vitamini ve beta karoten maddeler sayesinde vucudun kan dolaşımına olumlu etkide bulunur. Damar çeperlerini korur. Salatalık içerisinde yer alan kuersetin isimli madde alerjiye karşı etkindir. İçinde bulunan bir diğer kaempferol isimli madde de kalp hastalığı ve kansere karşı koruyuculuk sağlar.

Salatalık güzellik için de birebirdir. Cilde uygulandığında ciltte yumuşama ve nemlenme sağlar. Pek çok güzellik maskesinde kullanılma nedenlerinden bir tanesi de budur. Ciltteki şişlikleri azaltır, iltihap ve tahrişi giderir.

 

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir