Sağlıklı Yaşamak için Su için

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sağlıklı Yaşamak için Su için

Sağlıklı Yaşamak için Su için. Yaşamamız için en temel ihtiyaçlardan biri şüphesiz sudur. Suyun değeri o kadar büyüktür ki yeryüzünde ki tüm medeniyetler suya en yakın alanlarda kurulmuştur. Su hem sağlık hem de yaşamın diğer her elemanında yer alan en önemli unsurdur.

İnsan Sağlığı Açısından Suyun Yeri Neresidir?

Ne yazık ki günümüzde su tüketimi oldukça azalmıştır. Birçok insan saf su tüketimi yerine gazlı içeceklerden ya da meyve sularından hatta meyvenin kendisinden yeteri kadar su tükettiğini düşünmekte ve büyük bir yanılgıya düşmektedir. İnsan vücudunun yaklaşık %71 sudur ve canlılığın devamı için su içmek şarttır.
Su içmenin faydalarını anlatmadan önce suyun vücudumuzda ki önemine değinmemiz gerekmektedir. Başta su hücrelerimize oksijen taşımakta ve atıkları yok etmektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu minerallerin çoğu suyun içeriğinde yer almaktadır. Damarlarımızda akan kanın büyük bir bölümü sudur ve böbreklerdeki zehirli maddelerin temizlenmesi su sayesindedir. Vücut sıcaklığını düzenlenmesine yardımcı olan su ayrıca sıcak havalarda vücudun serin kalmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin çalışması için su mutlaka gereklidir ve besinlerin sindirilmesi su ile sağlanmaktadır. Her kadının kâbusu olan kilo problemleri içinde su içmek şarttır bunun nedeni su tüketimi ne kadar fazla olursa vücutta biriken yağ o kadar az olmaktadır.

Sağlıklı Yaşam için Bol Su İçin
Sağlıklı Yaşam için Bol Su İçin

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su içmek çoğumuz için eziyettir. Susamadığımız halde neden su içiyoruz diye hepimiz zaman zaman düşünüyoruz, ancak susamayan beyniniz ve susamayan alışkanlıklarınızdır. Aslında vücudunuz susamıştır ve susuzluktan gitgide hastalanmaktadır. Örneğin cildiniz… Su içmediğiniz dönemlerde cildinizdeki siyah noktalar artmakta, kuruluk fazlalaşmaktadır. Cilt renginiz solmakta gözaltı morluklarınız artmakta ve sivilce artışları gözlenmektedir. Bunları engellemek için her gün bol bol su içmelisiniz. Su içmeye başladığınız ilk haftada bile çok büyük değişiklikleri fark edebilirsiniz. Ayrıca bol su içmeye başladığınız andan itibaren vücudunuzda ki açlık hissi ve şeker ihtiyacı azalarak kilo kontrolü hatta zayıflamanıza da yardımcı olacaktır. Kendinizi daha sağlıklı ve mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Suyun diğer bir faydası ise sizi hastalıklara karşı korumasıdır. Su içmeye başladığınız andan itibaren idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklarınızın azaldığını fark edebilirsiniz. Soğuk algınlığı, böbrek taşı ve bunun gibi daha birçok hastalığı sizden uzak tutacak en önemli ilaç aslında sudur. Kabızlığa en iyi etken bol su içmektir. Su, gün boyu yaşadığınız stresi üzerinizden atmanızı da sağlamaktadır. yorgunluğu yok ettiği gibi akşamları daha rahat ve sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlamaktadır.

Günde tüketmemiz gereken su miktarını nedir ve nasıl tüketmemiz gerekir?

Günde mutlaka 8 bardak su tüketilmelidir. 8 bardak su yaklaşık 2 litreye denk gelmekte olup yaşam şartlarına ve kiloya bağlı olarak değişebilir. Yoğun çaba sarf eden biri, sıcak bir ortamdan çalışan biri ya da kilolu biri 2 litreden daha fazla su tüketmelidir. Hem sağlıklı yaşamak hem de diyet yapanlar için en ideali yemek yemeden yarım saat önce 1 ya da 2 bardak su tüketmektir. Bu sayede doygunluk hissi ile birlikte daha az besin tüketimini sağlar. Su içmek için asla susamayı beklememeliyiz. Her öğünden önce su içildiği gibi uyanırken, uyurken ve aralarda su içilmesi ve en az 8 bardak suyun tamamlanması gerekmektedir. Bunun en basit yolu vücudunuz alışana kadar kendinize bir su programı ayarlamanızdır.
Sağlıkve mutlu bir yaşam için en temel ihtiyaç olan suyu unutmamak gerekir. Su daha huzurlu ve mutlu yaşamamız için gereklidir. Su içmek sadece vücudumuzu değil ruhumuzu da arındırmaktadır.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir