Sağlıklı Yaşam için Düzenli Uyku

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Pasif bir süreçmiş gibi algıladığımız uyku aslında oldukça aktif bir süreçtir. Bu süreçte zihin ve beden sağlığımız için birtakım görevlerin aktif olur. Uykumuz esnasında dokularımız onarılır, hormonlarımız sentezlenir, psikolojik dengemizin korunumu sağlanır, hafızamız yapılandırılır ve bunun gibi daha saymakla bitiremeyeceğimiz birçok önemli işlem sürdürülür. Kısaca sağlıklı bir hayat için düzenli uyku şarttır.

Sağlıklı Yaşam için Düzenli Uyku

Bunlar göz önüne alındığında da iyi bir uykunun iyi bir gün geçirebilmemiz için ne kadar önemli olduğu açıkça görünür. Araştırmalar bizlere her insanın ihtiyacı olan uyku süresinin farklı olduğunu göstermektedir. Bu değişkenliğin sebebini birçok nedene bağlamak mümkün olsa da uyku ihtiyacının 4 ila 10 saat arasında değişiklik göstermekte olduğunu söylemek mümkündür. Yetişkinler de ise bu sürenin 6 ila 8 olduğu söylenmektedir.

Biraz önce de belirttiğimiz gibi kaliteli bir yaşamın sırrı iyi bir uykudan geçiyor. İnsanlığın olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biri de uyku. Tıpkı beslenmek gibi. Nasıl bir öğün yemek yemediğimizde hayatımızın akışında problemler yaşıyorsak uykumuzu düzgün almadığımızda da birçok problemle karşılaşmamız kaçınılmazdır.

Kaliteli ve Sağlıklı Uyku için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bunların hepsi göz önüne alındığında birtakım uyku hastalıkları yaşayanların derhal bir destek alması gerekir. Peki, iyi ve sağlıklı bir uyku için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir şimdi de bunlardan bahsedelim. En önemli unsurlardan bir tanesi de uykunun doğal olmasıdır. Doğal uyku derken anlatmak istediğim kişinin uykusunun geldiğini hissettiği an uyumasıdır.

Çeşitli uyku hastalıkları doğal uykunun kaybı sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Diğer ihtiyaçlarımıza verdiğimiz önem kadar uykuya da hak ettiği önemi vermeliyiz. Hayatımızın akışından kaynaklanan yoğunluklar nedeniyle çoğu zaman uykumuzdan fedakarlık ediyoruz. Fakat yatma alışkanlığımızı düzenli bir hale getirdiğimizde hayatımızın akışının da daha yolunda gittiğini görmek mümkündür. Elbette ki uyku saatleri dışında önemli bir unsur da uykunun rahatlığıdır.

Rahatlık anlayışı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Fakat araştırmalar rahatlığın uyku süresine etkisini vurgulamaktadır. Daha rahat bir ortamda uyuyan bir kişinin uykusunu daha kısa sürede aldığı gözlenmiştir. Ortamdan bahsetmişken çevrede veya vücudumuzda uykunun gecikmesine sebep verici etkenlerin uyku ortamından uzak tutulması gerekliliğini söylemeden geçemeyeceğim.

Bir diğer husus ise alkol ve sigara kullanan insanların uyku kalitesinin düştüğü yönündedir. Üstelik bunu kanıtlayan araştırmalarda mevcuttur. Uykunun daha rahat başlaması ve geçmesi açısında gün içinde birtakım düzenli egzersizler yapılabilir. Her konuda oluşturduğumuz hayat planımıza uykumuzu da katmakta oldukça fayda vardır.

Uykusuz hallerimizin nasıl geçtiğini düşünürsek bunun gerekliliğini bir kez daha anlamış oluruz. Çoğu zaman agresif oluruz ve işlerimizde ki aksaklıklar gözle görülür biçimde olur. Yetişkinlerin dışında çocukların gelişimi için de uyku oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Gelişme çağında olan çocuklarımıza uygun uyku saatleri ve uyku ortamları sağladığımızda gerek başarısındaki artış gerekse gelişiminde ki artış rahatlıkla görülebilir. Tüm bu bilgiler ışığında sizlere huzurlu uykular diliyorum.

Diğer yazımız olan Uykusuzluğa Karşı Çözüm Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

1 Yorum

  1. Düzenli uyumak kadar sağlıklı bir şey yok. Eğer düzensiz uyku uyuyorsanız, hiçbir zaman uykunuzu almazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir