Sağlıklı Makyaj Önerileri

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Sağlıklı Makyaj Önerileri

Sağlıklı Makyaj Önerileri. Yüzünüze sürdüğünüz kapatıcı, pudra ve far gibi güzellik ürünleri cildinizde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu güzellik ürünleri sizleri bambaşka gösterebildiği gibi sağlık açısından tehlike oluşturabilecek durumlara da yol açabilir. Bu riskleri engellemek için neler yapabileceğiniz hakkında bir fikriniz var mı?

Güzel görünmek her kadının hayalidir. Bu sebeple doğal güzellik ürünleri ve çoğunlukla makyaj malzemelerinden yardım alınır. Fakat bilinçsizce uygulanmış makyaj, bayanı güzel göstermemekle birlikte; cilt sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler yaratabilir.

Sağlıklı Makyaj Önerileri

Dermatoloji uzmanı Dr. Zerrin Baysal, sürekli makyaj yapan bayanlara; cilt sağlığını nasıl koruyabilecekleri hakkında tavsiyelerde bulundu.

Çoğunuzun bildiği gibi güzellik ürünlerinin en belirgin yan etkisi alerjik tepkimelerdir. Özellikle yüze sürülen makyaj malzemeleri bu konuda ön plana çıkar.

Alerjik etkilere maruz kalmamak için öncelikle doğal güzellik ürünleri tercih edilmelidir. Ürünü hemen almak yerine önce test etmek gerekir. Herhangi bir marka standında bulunan malzemeyi yüzünüze uyguladıktan sonra 2 gün beklemek akıllıca olur. 48 saat sonrasında alerjik reaksiyonlar çok nadir görülür. Eğer yüzünüzde veya cildinizde alerjik etkiler görülmediyse ürünü gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Cilt Tipinize Göre Makyaj Uygulayın

Bayanların fazla dikkate almadığı hususlardan birisi de yanlış makyaj uygulamasıdır. Cilt tipine uygun olmayan güzellik ürünlerinin kullanımı, cildinizde; sivilce, siyah nokta ve yağ bezelerinin oluşmasına neden olabilir.

Yanlış ürünün kullanılması cilt gözeneklerini tıkadığı için, cildinizin bakımlı görünmesine de engel olur.  Bunun için, cildiniz yağlı ise; su içerikli, matlaştırıcı ve yağ emici özelliklere sahip ürünler kullanmanız gerekir. Eğer cildiniz kuruysa; yağlı ürünler ve yağ içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Nemlendiriciyi Düzgün Kullanın

Renkli ürünlerden, maskara, far, ruj gibi güzellik ürünlerini kullanırken de dikkatli olmak gerekir. Aşırı su bazlı rujlar dudağınızda çatlamalara ve pullanmaya neden olabilir. Bunu engellemek için dudaklarınıza yağ içerikli rujlar sürebilirsiniz ya da yağlı nemlendiriciler ile bakımını yapabilirsiniz.

 

Makyaj öncesi sürülen nemlendiricinin emilmesini bekleyin. Eğer nemlendirici arkasına hemen diğer güzellik ürününü sürmeye kalkarsanız ciltte hoş olmayan görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

Doğal Ürünler Adıyla Satılanlara Dikkat!

Son zamanlarda adı her yerde duyulur oldu, ” doğal güzellik ürünleri “. Peki, bu ürünlerin gerçekten doğal olduklarını nasıl anlayabilirsiniz ki?

Sadece maddi menfaat için insan sağlığını hiçe sayan kalpazanlar, doğal olduklarını iddia ettikleri birçok ürünü sokak ortasında dahi satar oldular. Siz siz olun aslını bilmediğiniz hiç bir yerden kozmetik ürün almayın. Sonradan çok pişman olabilirsiniz…

Çok hassas ciltler için bitkisel ürünler alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu cilt tipleri toleranssızdır ve birçok ürüne karşı tepki verebilirler. Bu hassasiyete sahip bayanların birçoğu uzun süre boyunca makyaj yapmaktan kaçınırlar. Eğer sizde bu tür bir cilde sahipseniz bir dermatolog ile görüşmenizde yarar var. Bu durum için sizlere gereken tedavi ve uygulamaları söyleyecektir.

Temizliğe Özen Gösterin

Makyaj yapmadan önce ellerinizi ve makyaj yapılacak bölgeyi mutlaka temizleyin. Hijyenden yoksun bir cilt üzerine yapılan makyaj sağlıklı olmayacaktır. Bunun dışında tek kullanımlık aparatlar ile makyajınızı yapın. Kullandığınız fırçaları mutlaka temizleyin.

Bir başkasının makyaj malzemelerinden uzak durun! Bu yanlışa çok sık düşüyorsunuz… Makyaj malzemeleri sadece 1 kişiye özel olarak kullanılmalıdır aksi halde cilt rahatsızlıklarına yakalanmanız olasıdır. Özellikle göz kalemi gibi hassas bir bölgede kullanılan malzemelerinizi paylaşmayın.

Makyajınızı Temizleyin

Çabuk yaşlanan, kırışan, sarkan bir cilt sizin korkulu rüyalarınızdan birisi olabilir. Bu durumun en büyük sebeplerinden birisi yapılan makyajların cilt üzerinde bırakılması, temizlenmemesidir. Ciltte kalan güzellik ürünleri; derinin kalınlaşmasına, gözeneklerin genişlemesine, derinin homojen olmayan renk  değişikliğine sebep olur. Bu nedenle uygun bir madde ile makyajınızı cildinizden temizlemeyi ihmal etmeyin.

Makyaj Malzemelerinizi Ortada Bırakmayın

Güzellik ürünleri, kullanım kılavuzunda yazılan bilgilere göre uygulanmalıdır. Belirli bir sıcaklıkta ve gölgede saklanmalıdır. İçeriğinde bulunan kimyasallar, sıcağa ve soğuğa göre değişim geçirebilirler bu da cildinizde hasar oluşmasına neden olabilir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler mutlaka atılmalıdır. Taşıt içerisinde makyaj malzemeleri saklanmamalıdır.

 

Bütün bu önerilerle birlikte; yaralanmış, kesilmiş, kanamış bölgelere makyaj uygulanmamalıdır. Bu bölge çok hassas olduğu için enfeksiyona ve bakteri çoğalmasına neden olur. Başlarda iz kaybı hoş görünse de çok ciddi cilt hastalıklarına yol açabilir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir