Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır? Aşırı kilo alımı veya bölgesel olarak gözümüze takılan fazlalıklar. Bazen moral bozukluğu bazen beğendimiz bir elbisenin içinde girme savaşı bazense ciddi hastalıklardan korunma yöntemi.

İlk başlarda sadece kadınların yaptığı bir aktivite olarak gösterilen diyet son yıllarda kadınlarla eş değer ölçülerde erkekler tarafından da aynı sebepler doğrultusunda sürekli gündemde.

Diyetin bu kadar gündemde olması ve artık neredeyse herkesin yaşamında zorunluluk haline gelmesinin temel sebebini ise uzmanlar enerji kaybımızın enerji alımının çok altında kalmasına bağlıyorlar.

Özellikle yağ oranında meydana gelen artışlar insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor. Sağlıklı olabilmek veya güzel görünebilmek adına aldığımız diyet kararlarımızın sonu yanlış uygulamalar neticesinde hüsrana dönüşebiliyor.

Kilo vermek istiyor ama sağlığınızdan da olmak istemiyor musunuz?

Sorumuza cevabınız evet ise mutlaka sağlıklı diyet uygulamasını benimsemeniz gerekiyor. Sağlıklı diyet yapabilmek için öncelikle bir uzmana ihtiyacınız var. Vücut Kitle Endeksiniz  (VKİ, VKE veya BMI), Vücut Yüzey Alanınız, Yağsız Vücut Ağırlığınız,  İdeal Kilonuz gibi değerlerin uzmanınız tarafından belirlenmesi ve bu doğrultuda uzmanınızın size özel olarak hazırlayacağı planlı diyet programının uygulanması gerekiyor.

 

Diyetisyene gidecek kadar vaktiniz ya da hastalık derecesinde kilo problemim yok diyorsanız sağlıklı diyet uygulamaları kapsamında uygulayabileceğiniz, uzmanlar tarafından önemle belirtilen bazı hususlara dikkat etmekte fayda var.

 

Uzman yardımı olmadan yapılan diyetlerde en önemli problemi hızlı kilo alma ve hızlı kilo verme sorunları oluşturuyor. Aniden değiştirilen yeme alışkanlıkları vücutta tahribatın yaşanmasına yol açarken bu hızlı değişimin kısa zamanda çok fazla meydana gelmesi ise kalp, akciğer ve böbrek rahatsızlıklarına neden oluyor.

 

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır

Arkadaş, eş, dost tavsiyesinden uzak durun.

 

Kendi vücudunuzu, ne kadar yediğinizi ne kadar aldığınızı en iyi siz bilirsiniz. Etrafınızda size yardımcı olmak adına bitkisel kürler, değişik beslenme yöntemleri ve en tehlikelisi ilaç tavsiye eden dostlarınız olabilir. Unutulmamalı ki her insanın vücudu birbirinden farklı ve bu nedenle etkileşim durumu da farklı seyrediyor.

 

Yağ, karbonhidrat, protein değerlerine dikkat.

 

Sağlıklı bir diyet uygulamak, hızlı kilo vermek ve aynı hızla geri almak istemiyorsanız sabırlı olmanız gerekiyor. Sabırlı, istikrarlı ve programlı olarak uygulanan diyet programları sağlıklı ve istediğiniz sonuçları almanızı sağlıyor.

 

Uzmanlar, günlük enerji miktarının yaklaşık %25’ini içermesi gerektiğini belirtiyorlar. Salata ve yemeklerde kullanılacak olan yağların bitkisel yağlar olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Karbonhidrat ihtiyacınızı ise beyaz ekmek, makarna gibi gıdalardan karşılamak yerine tam tahıllı ekmekler ve bakliyat türleriyle karşılamak sağlıklı bir diyet için daha doğru bir alternatif oluşturuyor.

 

Diyet yaparken aç kalmak ve mutsuz olmak istemiyorum mu diyorsunuz?

 

Diyetinizin sağlıklı olması demek sizin zaten hiç aç kalmamanız anlamına geliyor. Mutlaka sabah kahvaltısı şartı koyan sağlıklı diyet uygulamaları üç ara öğün ve üç temel öğünle yaşamınıza da düzen getiriyor. Bu düzen sayesinde vücudunuz ihtiyacı olan dengeyi yakalıyor ve mutsuz olmanıza sebep olacak etkenleri ortadan kaldırmış oluyor.

 

Sadece diyet zayıflatır mı?

 

Sağlıklı bir diyet uygulamasından bahsediyorsak bu diyet paket program gibi algılanmalıdır. Bu paket programın en etkili bileşenleri ise hiç kuşkusuz sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite. Fiziksel aktivite seçeneği sizin özgürlüğünüze bırakılmış bir uygulamadır. İsterseniz profesyonel yardım alarak bir spor merkezine gidebilirsiniz. Buna vaktim yok diyorsanız yürüyüş alternatifini (haftada en az 3 kez ve 30dk) kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Yüksek Kan Şekerinde Diyet

İÇİNDEKİLER Yüksek Kan Şekerinde Diyet PAZARTESİ SALI ÇARŞAMBA PERŞEMBE CUMA CUMARTESİ PAZAR Yüksek Kan Şekerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir