Sağlıklı Dişler İçin Diş Taşı Temizliği

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Dişler yiyecekleri bölüp parçalamaya yaramakla birlikte dış güzelliğimizi de etkilemektedir. Eğer çevremizde insanlarla yakın ilişkiler kuruyorsak diş ve ağız sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Dişlerimizin güzel ve pırıl pırıl görünmesi insanları olumlu yönde etkileyebilmektedir. Hem de kendi sağlığımız açısından önemlidir. Bu bakımdan ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmeli ve günde en az ki kere fırçalamalıyız.

Kimi durumlarda insanlar dişlerini fırçalamayı aksatabilirler. Bu durumda ağızda bulunan bakteri plakları diş etlerine yerleşerek orada sertleşirler ve dış taşı oluşur. Ne kadar fırçalasak da artık fırçayla diş taşlarını sökemeyiz. Diş ile diş etleri arasında kalan tartarlar diş etlerinin giderek zayıflamasın ve çekilmesine sebebiyet verir. Zayıflayan diş etleri yediğimiz sert yiyeceklerden dolayı kanayabilir. Temizlenmeyen bu diş taşları daha da ilerleyerek diş eti çekilmesine sebebiyet verir. Eti çekilen dişlerin kökleri açığa çıkar, ağızda kötü kokuların oluşmasına yol açar ve daha sonra diş kaybı meydana gelebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için dişlerimizi düzenli olarak fırçalamalıyız. Fırçanın ulaşamayacağı yerler içi ise diş ipi kullanmak gerekir. Bununla birlikte daha sağlıklı dişlerimiz olsun istiyorsak altı ayda bir diş doktoruna giderek dişlerimiz kontrol ettirmeliyiz.
Diş etine yerleşmiş olan diş taşları sertleşir ve ne fırçayla ne de diş ipiyle çıkartılabilir. Bunlardan kurtulmak için tek çare diş doktoruna görünmektir. Diş doktoru çeşitli aletlerle diş taşı temizliği yapar.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir