Sağlıklı Çocuk Büyütmek için Öneriler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sağlıklı Çocuk Büyütmek için Öneriler, Çocuğun bol meyve suları gibi sulu içeceklerden bol miktarda verilmelidir. Eğer hastalık ağır biçimde seyrediyorsa, çocuğun bir sağlık personelinin yardımına ve ishal paketine gereksinimi vardır. çocuğun kolayca iyileşebilmesi için ek öğünler de verilmelidir.  UNICEF Türkiye temsilciliğinin yaptığı çalışmalar sonucunda özellikle ülkemiz, sağlık şartları göz önüne alınarak hazırlanan rapora göre;

Sağlıklı Çocuk Büyütmek için Öneriler

1. Öncelikle annelerin doğum aralıkları önemlidir. İki çocuk arasındaki yaş farkının en az iki yıl olması, çocukların sağlıklı yetişmesi açısından önemlidir.
2. Anne adaylarının belirli aralıklarla gebeliklerini kontrol ettirmeleri ve doğumlarının doktor veya diplomalı sağlık personelince yaptırılması, çocuk ve annenin sağlığı açısından önemlidir.
3. Bebekler ilk aylarda mümkün olduğunca anne sütüyle beslenmeli. Bu konuda ideal süre 4 ay ile 6 ay arasında gösteriliyor. Bu aylardan sonra bebeğin başka yiyeceklere gereksinimi başlıyor.
4. Üç yaşın altındaki çocukların beslenmelerine özen gösterilmelidir. Bu çocuklar günde beş veya altı kez beslenmeli ve yemekleri, sebze püreleri eklenerek özel olarak zenginleştirilmelidir.
5. İshal, çocuğun vücudunda çok fazla su kaybına yol açarak öldürücü olabilir. İshalli her çocuğa su, anne sütü, ayran, açık çay, çorba, miktarda sulu şeyler yiyip içmesi sağlanmalıdır.
6. Aşı, çocukları birçok hastalıktan korur. Çocuğun iki yaşında bütün aşılarının tamamlanması gerekir.

 

Sağlıklı Büyümek
Sağlıklı Büyümek

Doğurganlık çağındaki bütün kadınlar tetanoza karşı aşılanmalıdır.
7. Öksüren çocuk, normalden çok daha hızlı nefes alıp veriyorsa, vakit geçirilmeden sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Öksürüğü ve nezlesi olan Sağlıklı çocuk büyütmenin uluslar arası kriterleri saptanmış durumda.
8. Birçok hastalık, ağızdan giren mikroplarla meydana gelir. Bu tür hastalıklar, yiyeceklere dokunmadan önceden su ve sabunla yıkayarak, su ve yiyeceklerin temiz olmasını sağlayarak, içme suyunu kaynatarak önlenebilir.
9. Hastalık, çocuğun büyümesini ve gelişmesini yavaşlatır. Hastalıktan sonra çocuğun açığını kapatabilmesi için her gün bir öğün fazla yemeğe gereksinimi vardır.
10. Çocuklar doğumdan itibaren bir yaşına kadar her ay, 1-3 yaş arasında iki ayda bir tartılmalıdır. İki ay boyunca kilosunda bir artış görülmezse, aksayan bir şey var demektir. Aile ve çocuğu izleyen sağlık personeli harekete geçmelidir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir