Sağlıklı Cilt Bakımı

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sağlıklı Cilt Bakımı

Sağlıklı Cilt Bakımı. Harika görünen bir cilde sahip olmak için kullandığınız güzellik ürünleri  ne yazık ki tek başına yetmiyor. Güzellik kolay  yoldan elde edilebilecek bir şey olmadığından,  vücudunuza içeriden ve dışarıdan büyük ilgi göstermeniz gerekiyor.

 

Doğal güzellik ürünlerinin yanı sıra diyet ve egzersiz programlarıyla daha sağlıklı bir vücuda, daha bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Aşağıda sizler için hazırladığımız “doğal güzellik ürünleri ve doğru cilt bakımı” yazısını  okumanızda fayda var…

 

  • Aloe Vera: Adını çok sık duymuş olabilirsiniz, peki ne işe yaradığı hakkında bilginiz var mı? Saf aloe vera özlü kremler veya jeller; tahriş onarıcı, yumuşatıcı ve iltihap giderici olarak kullanılır.  Kırışmış ve çatlamış dokular için birebir bakım ürünüdür. Yağlı ciltler için idealdir.

 

  • Jojoba Yağı: Kullandığınız çoğu şampuanın içeriğinde bulunur. Cildi nemlendiren bu yağ, aynı zamanda cilt yenilenmesini hızlandırır.

 

  • Nane yağı: Kas ağrılarına ve gerilmelere karşı ideal bakım ürünüdür.  İyileştirici özellikleri sayesinde cildin doğal güzelliğine kavuşmasını sağlar.

 

Bunların yanı sıra evinizde sıkça bulundurduğunuz; süt, bal, zeytinyağı gibi doğal ürünler ile de vücudunuza güzellik maskeleri yapabilirsiniz.

 

Gazete sayfalarında veya internet dünyasında doğal ürünler ile yapılan birçok maske tarifi bulabilirsiniz.  Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus; bu maskeleri hangi sıklıkla nasıl uygulayacağınızdır.

 

Yanlış bilinen tarifler veya uygulamalar sizi güzel kılmaktan ziyade, sağlığınızı tehdit edecek bir şekle dönüşebilir.  Bu nedenle bakımları uygulamadan önce bir uzman görüşüne başvurmak en doğrusu.

 

 

Yapılan en büyük hatalardan birisi de cilt tipine göre uygun bakımın yapılmamasıdır. Yağlı cilde iyi gelen bir maske, kuru cilde iyi gelmeyebilir. Bu nedenle cildinizi iyi tanımanız gerekmektedir.

Sağlıklı Cilt Bakımı
Sağlıklı Cilt Bakımı

 

Cilt Tipleri

 

Yağlı cilt: Sorunlu cilt tiplerinden bir tanesidir. Yağlı ve parlak bir  görünüme sahiptir. Siyah noktalar ve sivilcelerin yaygın olarak görülmesi muhtemeldir. Bu cilt tipine günlük bakım çok önemlidir. Yağ içeren bakım  ürünlerinden uzak durulmalıdır. Jelimsi güzellik ürünleri ile günlük  temizleme yapılmalı, alkollü tonik ile gözenekler açılmalıdır.  Su içerikli nemlendiriciler kullanılmalıdır.

 

Kuru cilt: Yaşlanmanın en hızlı gerçekleştiği cilt tipidir. Bu nedenle cildin nemli tutulması çok önemlidir. Cilt, ince ve sık bir dokuyla kaplı olduğundan gözenekler arasındaki yağ geçimi çok azdır. Bu nedenle mat bir görüntü  yaratır. Çabuk kırışan bu cilt tipine; süt içerikli temizleyici ürünler, alkolsüz tonik, yağlı nemlendiriciler ve gece bakım kremleri uygulanmalıdır.  Cildin her zaman kuruluğu önlenmelidir.

 

Karma cilt:  Masraflı cilt tipimizdir. Alın, burun ve çene kısmında  yağlanma izlenirken, yanak ve kulak kısımlarında kuruluk görülür. İki tip cilt bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Bunların yanında alkol oranı düşük tonikler, süt içerikli nemlendiriciler kullanılabilir. Alın ve burun bölgesi için su içerikli nemlendirici kullanımı daha sağlıklı olur.

 

Yaşın ilerlemesiyle beraber cilt üzerindeki aktivite de azalır. Ölü hücrelerin kat kat birikmesiyle deri gevşer. Kırışıklık izleri daha derin hal almaya başlar. Bu durumu en aza indirmek için; peeling uygulanabilir. E Vitamini içeren kremler  ile bakım yapılabilir. Bu dönemlerde cilt susuz kalır. Bunu gidermek amacıyla sürekli olarak nemlendirici kullanılmalıdır.

 

Cildinizi tanımanız ona daha iyi bir bakım sunmanızı sağlayacaktır.  Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve doğal güzellik sırlarını öğrenmek için diğer makalelerimize de göz atmanızda fayda var. Sizler için uzmanlardan, güzellik ürünleri, güzellik sırları, doğal güzellik gibi birçok konuda bilgiler aldık ve bu bilgileri sizlere aktardık.  Unutmayın; bakımlı bir vücut kendinize olan saygının en büyük göstergesidir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir