Sağlıklı Beslenme

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme. Sağlıklı beslenmenin temelleri çocukluk ve hatta bebeklik dönemlerine dayanıyor, çocukluktan gelen beslenme eğilimleri gelecekteki beslenme profilimizi belirliyor.

 

İlk 6 ay ve daha üzeri süre anne sütü ile beslenen, 6.aydan itibaren ek gıdalara başlayan, yaşına göre her türlü uygun gıdayı tüketen bebekler yaşamları boyunca daha az beslenme sorunlarıyla karşılaşıyorlar. Ancak bebeklik döneminde sağlıklı beslenemeyen, anne sütünü yeterince alamayan ve alması gerekli besinlerden mahrum kalan bebekler ilerleyen dönemlerde sıkça sağlık ve beslenme sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar.

Günümüz koşullarında sağlıklı beslenebilmek büyük bir beceri ve aynı zamanda çaba gerektiriyor. Yoğun iş temposu, ailede çalışan kişi sayısının çokluğu, yalnız başına yaşamak, hazır ve hızlı gıda tüketiminin yayılması, ucuz ve sağlıksız gıda satışının artması gibi etkenler sağlıklı beslenmenin önündeki engellerden bazıları olarak gösterilebilir. Sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için öncelikle dışarıda yemek yeme alışkanlığını azaltmalı, 3 öğün ana ve en az 2 öğün ara yemek alışkanlığı geliştirmeli, homojen olarak tüm gıdalardan yeteri kadar faydalanmalı, ölçülü tüketime özen göstermeli, mümkün olduğunca taze pişmiş yemekleri anında tüketmeli, her gıdayı mevsiminde tüketmeli, dondurulmuş ve konserve gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

Yoğun İş Temposuna Dikkat

Yoğun iş temposuna kapılarak sabah kahvaltısını ihmal eden çalışanlar sağlıksız beslenenler gurubunun başında gelmektedir, evde yapılacak 10 dakikalık kısa bir kahvaltı dışarıda yenen 1 adet hazır poğaça veya simitten 10 kat daha sağlıklıdır. Sabah evinizde 1 dilim ekmek, bir kaç zeytin ve 1-2 dilim peynir yerine yenilen 1 adet poğaça size mide yanması, kilo alma ve çabuk acıkma gibi olumsuzluklar olarak geri dönecektir. Bu nedenledir ki tüm uzmanlar tarafından kahvaltı günün en önemli öğünü olarak gösterilmektedir. Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak vücuda katacağı zindeliğin yanı sıra zihinsel olarak da kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

 

Kahvaltının ardından öğle yemeğine kadar aç kalmadan saat 10:30 gibi ufak atıştırmalıklardan oluşan bir ara öğün sağlıklı beslenmede en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır, bir kaç parça ceviz içi ya da 1-2 adet kuru kayısıdan oluşacak bu ara öğün çok fazla acıkmanızı engelleyerek hem öğlen yemeğinde aşırı yemenizi engelleyecek hem de midenizin uzun süre boş kalarak kötü olmasını engelleyecektir. Sık sık ve az az beslenmek mide sağlığı için en yararlı yöntem olarak benimsenmektedir.

 

Öğle yemeklerinde ekmek arası ve fast food beslenme yerine sulu yemek türü gıdaların tüketilmesi, fazla ekmek tüketiminden kaçınılması ve gazlı içeceklerden uzak durulması en sağlıklı beslenme biçimidir. Öğle yemeğinde gazlı bir içecek yerine tüketilecek 1 kâse yeşil salata çok daha faydalıdır. Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında saat 16:00 civarı yine ceviz içi, kuru kayısı veya taze meyveden oluşan bir ara öğün sizi akşam yemeğine kadar gereksiz abur cuburlardan koruyacaktır.

 

Günün son öğünü olan akşam yemeği en dikkat edilmesi gereken öğündür. Akşam yemeği mümkün olduğunca erken yenilmeli ve mümkünse sofradan tam doyarak kalkılmamalıdır. Akşam yemeklerinde ağır ve yağlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulması faydalıdır. Akşam yemeğini müteakip yatma saatinden 2 saat öncesine kadar 2 hatta 3 porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

Her Öğün Sebze Yemek Sağlıklı mı?

Bu genel hatlara uyarken öğünlerinizde her türlü besinin olmasına dikkat etmeli, değişik ve farklı besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Her öğünde sebze yemeği yemek, en az her öğünde et yemeği yemek kadar zararlıdır. Sağlık durumu, yaş, kilo vb. etkenleri göz önüne alarak sağlık açısından yasaklanmadıkça durumumuza uyan tüm besinlerden ölçülü bir şekilde tüketmemiz sağlıklı beslenmenin anahtarıdır.

 

Ayrıca, düzenli olarak günlük sıvı tüketimini de belirli bir standarta oturtmak önem taşımaktadır yetersiz su tüketimi sağlık sorunlarına neden olabildiği gibi aşırı su tüketimi de böbreklerimiz için zararlı olabilmektedir. Gazlı içeceklerin aşırı tüketimi mide ve kilo sorunlarına yol açarken, aşırı çay tüketimi demir emilimini azaltarak demir eksikliğine, aşırı kafein tüketimi ise uykusuzluk ve yorgunluk sorunlarına yol açabilmektedir.

 

Kısaca, sağlıklı beslenmenin yolu düzenli ve dengeli bir yemek alışkanlığından geçmektedir. Hiç bir şey sağlığımızdan daha önemli olamaz sağlıklı bir hayat için kendinize zaman ayırmak sizin elinizde.

 

Ayrıca kontrol et:

Tavuk Etine Önem Verelim Tarifi

İÇİNDEKİLER Tavuk Etine Önem Verelim TarifiTavuğun Farklı Parçalarını DenemekTavuk budunu sevmek Tavuk Etine Önem Verelim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir