Sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı Beslenme Önerileri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sağlıklı Beslenme için Öneriler

Beslenme; en büyük yaşamsal ihtiyaçlarımızdan olup, vücudumuzun büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir hayatın sürdürülmesi açısından önemlidir. Sağlıklı beslenme ise, yaş, cinsiyet, kilo  ve vücudun fizyolojik özelliklerine uygun olan besinlerin yeterli ölçülerde ve düzenli olarak alınması demektir. Sağlıklı beslenme iki şekilde olur. Yeterli beslenme ve dengeli beslenme. Yeterli beslenme, her insanın kendi vücudu için gereken kalori miktarını besinler yoluyla alması demektir. Dengeli beslenme ise, öğünlerin atlanılmadan, her gün aynı saatlerde yemek yeme alışkanlığının sürdürülmesidir.

Yeterli ve Dengeli Beslenme Neden Önemlidir?

Sağlıklı olmak, bireyin fiziksel ve ruhsal olarak bütünlük içinde olması, vücudun bütün parçalarının uyum içinde görevlerini sorunsuz yerine getirmesiyle gerçekleşir. Bu açıdan, sağlıklı beslenme, sağlıklı olmanın temelidir.

Sağlıklı beslenme ile kişi, olası birçok hastalığa yakalanmaktan kurtulur. Özellikle kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi birçok ciddi hastalığa karşı koruma görevi yapmaktadır. Yaşam kalitesinin artması ve konforlu ve uzun bir yaşam için sağlıklı beslenmenin katkısı çok büyüktür.

Sağlıklı Beslenme Önerileri

  • Yemek öğünlerinizi her gün aynı saatte yapmaya ve öğünleri geçirmemeye dikkat etmelisiniz. İdeal yemek düzeni 3 ana öğün, 3 ara öğün şeklinde, “az ye fakat sık sık ye” ilkesine göre belirlenmiştir. Atlanan her öğün, diğer öğünde kontrolsüz şekilde yemek yenme durumlarına yol açacağından, düzenli beslenme alışkanlığından taviz verilmemesi önemlidir.
  • Farklı besin gruplarından (et, süt, tahıl, sebze-meyve) beslenmeye çalışın. Elbette hepsini tek öğüne sıkıştırmak mümkün değil. Gün içindeki farklı öğünlere bu besinleri dağıtarak tüketmeye çalışın.
  • Her gün sebze ve meyve yemenizi tavsiye ederiz. Bu besinler, hem vücudun ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali barındırmakta, hem de diğer besinlere göre kalori olarak daha düşük bir değere sahiptirler. Bunu yaparken unutmamanız gereken kural, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeniz gerektiğidir.
  • Vücuda yağ alımını azaltmanın en kolay yollarından birisi, yemekleri pişirirken, yağda kızartmak yerine, haşlayarak, buharda, ızgarada ya da fırında pişirme metotlarının kullanılmasıdır. Katı yağlar yerine, daha sağlıklı olan bitkisel yağları kullanmalısınız.
  • Günde en az 2-3 litre su tüketmeniz, vücut sağlığı açısından çok önem taşımaktadır.
  • Lif yönünden zengin olan gıdaları tüketmenizin, sağlığınıza çok büyük faydaları bulunmaktadır.
  • Düzenli olarak spor yapma alışkanlığını edinin. Sporun fiziksel ve ruhsal sağlığın korunmasında inanılmaz faydaları bulunduğundan her gün düzenli olarak spor yapmayı yaşam şekli haline getirmelisiniz.

Diğer bir yazımız olan Beslenme Nedir?, Beslenmede Temel Olan Besin Öğeleri, Görevleri ve Kaynakları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir