Sağlıklı Beslenin Sağlıklı Olun

SON GÜNCELLEME: Ekim 5, 2018

sağlıklı beslenme

Sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite de bulunmamak tüm dünyada birçok sağlık sorunlarının önemli nedenlerindendir. Sağlıklı beslenme, obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, felç ve onkoloji hastalıklar da dahil olmak üzere birçok yaşam kalitesini düşüren hatta ölüm ile sonuçlanan hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Sağlıklı beslenme alışkanlığı hayatın erken döneminden başlanmalıdır. Hayatın ilk iki yılında dengeli beslenme hayatın geri kalanına da etki edecektir ve sağlıklı bir yaşam sürülmesini sağlayacaktır.

Son yıllarda insanların her gün kullandığı besinler daha çok enerji, doymuş ve trans yağ, basit şeker, tuzla zengin durumdadır, aksine meyve sebze, tam tahıllu ürünlerini az tüketilmektedir. Toplumun geneli sağlıksız besinler üzerinden günlük besin ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Özellikle çocuklar fast food ve abur cubur alışkanlığı ile sağlıksız beslenme sonucu obez olmaktadır. Obezite yaşam kalitesini çok düşürür ve günümüzde çocuk obezler oldukça fazladır. Sağlıklı ve dengeli beslenme bireysel ihtiyaçlara göre belirlenmelidir (yaş, cinsiyet, yaşam tarzı, fiziksel aktivite durumu vb.).

Yetişkinlerde Sağlıklı beslenme yolları şunlardır

• Tam buğday ürünleri tercih edilmelidir (tam buğday ekmeği, yulaf ve çavdar ürünleri, bulgur vb.) • Günlük 400 gram (5 porsiyon) meyve ve sebze tüketilmelidir (1 porsiyon meyve: 1 orta büyüklükte şeftali , 1 orta büyüklükte armut ,1 orta büyüklükte portakal , 1 orta büyüklükte mandarin , 1 orta büyüklükte nar , 3 küçük hurma) • basit şekerlerden alınan enerji genel enerjinin% 10’undan az olmalıdır (basit şekerler çay şekeri, bal, reçel, pekmez, şekerlemeler gibi kan şekerini hızla kaldıran ve besin değeri az olan gıdalara verilen isimdir) • Yağlardan gelen enerji genel enerjinin% 30’undan az olmalıdır (günlük toplam enerji ihtiyacı kadınlarda ortalama 2100 kcal, erkeklerde 2800 kcal-dır) • günlük 5 gramdan fazla olmamakla iyotlu tuz kullanılmalıdır (1 çay kaşığı )

Çocuklar için sağlıklı beslenme yolları şunlardır

• Bebekler ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. • 6 aydan sonra bebeğe anne sütü ile beraber yeterli ve besleyici zengin ek besin verilmelidir. Anne sütü ilk 2 yıl içinde verilmelidir. • Gıdalara şeker ve tuz ilave edilmemelidir.

Sağlıklı beslenme için basit ipuçları

Meyve ve sebze tüketimi hat safhada olmalıdır. Çünkü doğal besinler günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeydedir. Dengeli ve her şeyden yemek sağlıklı bir vücudun temel taşıdır. Yemeklere sebzeler ilave edilmeli, yemek aralarında taze meyveler tüketilmelidir. Meyve sebzeler çeşitli çeşitleri ve kendi mevsimlerinde kullanılmalıdır. Bir meyve veya sebzeyi mevsiminde almak o mevsimde karşılaşılabilecek bir çok mevsimsel hastalığa karşı önlem almak demektir.

Yağlar tüketimi yeterince az ve bitkisel yaşlardan olmalıdır. Etler hazırlanırken görünen yağlardan temizlenmeli, doymuş yağlar (kuyruk yağı, iç yağı, tereyağı) yerine bitkisel yağlar (zeytin yağı vb.) tercih edilmeli, kızartma, kızartma yerine buğulama, fırında pişirme yöntemlerine öncelik verilmeli, trans yağ içeren gıdaların alımı sınırlandırılır .

Tuz tüketimi ek olarak çoğaltır mamalıdır. Doğal ve dengeli beslenme sonucu vücuda alınana tuz, vücudun günlük tuz ihtiyacını rahatlıkla karşılıyabilmetedir. Yemeklere sonradan tuz ilave edilmemeli, masaya tuz konulmamalıdır, zengin tuz içeren besinlerin alımı sınırlandırılır.

Şeker tüketimi oldukça az olmalıdır. Dengeli doğal beslenme sonucunda vücudun günlük şeker alımı karşılınabilir. Meyve sebzeler doğal şeker bileşenleri içerir ve yapay şekerlerden daha yararlıdır. Şeker içeren gıda ve içeceklerin alımı sınırlandırılır, yerine meyve alımı tercih edilmelidir.

Ayrıca kontrol et:

Kan Şekerinin Düşmesi Nedenleri

İÇİNDEKİLER Kan Şekerinin Düşmesi NedenleriKan şekerinin düşmesiKas kaybıDiyabet sorunu Kan Şekerinin Düşmesi Nedenleri Kan Şekerinin …

4 Yorumlar

  1. Sağlıklı beslenerek sağlığını korumak da gerçekten önemli insan hasta olunca bunun kıymetini çok iyi anlıyor

  2. Sağlıklı beslenmek kilo düzenini de korumak için çok önemli bazen doyduğumuz halde fazladan yemek yiyebiliyoruz yada uykudan önce yememek de lazım.

  3. glisemik indeksi yüksek gıdalardan uzak durmak en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır

  4. Sağlıklı beslenme ile ilgili çok güzel bir yazı kaleme almışsınız. Tebrik ederim. Buna ek olarak, fast food ile beslenmeye devam ettikçe, ülkemizde obezite ve erken yaşta kalp krizi sorunları inanılmaz derecede artacaktır. Fast food işini bırakalım. Kendi fast food’unuzu kendiniz yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir