Safraya Ne iyi Gelir Neler Yapılmalıdır

SON GÜNCELLEME: Eylül 9, 2017

Safraya Ne iyi Gelir Neler Yapılmalıdır

Safraya Ne iyi Gelir Neler Yapılmalıdır, Beslenme biçiminiz, tükettiğiniz besinler ve içecekler safra kesesi hastalıklarına yakalanma tehlikesini çoğaltır ya da azaltır. Bu amaçla dengeli beslenme safra hastalıklarından korunma adına büyük bir önem taşımaktadır.

Lifli Gıdalar:

Yapılan incelemeler kepek ve keten tohumu gibi yüksek lif sahibi olan besinlerin safra hastalığına yakalanma tehlikesini mühim oranda azalttığını (%14) meydana koymaktadır. Hem de elma safra kesesi arkadaşıdır ve daha iyi işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olurken içersinde tespit edilen pektin isimli bir bileşen vasıtası ile toksinleri emer, kolesterol civarını düşürür ve safra taşı oluşumunu engeller.

Bitkiler:

Bazı bitki suları, çayları ya da tabletleri safra üretimini teşvik ederek safra kesesinin daha iyi çalışmasını sağlar. Hem de bu bitkiler safra taşı oluşumunu engellemede de tesirlidir. Safra sağlığı amacıyla en çok tavsiye edilen bitki zerdeçalı safra kesesini temizleyen nane yağı, rezene, zencefil kökü ve maydanoz takip ediyor.

Safraya Ne iyi Gelir Neler Yapılmalıdır
Safraya Ne iyi Gelir Görsel

Meyve ve Sebzeler:

Özellikleri sebzeleri çiğ olarak tüketmek safraya çok faydalı. Çiğ sebzelerde tespit edilen enzimler sindirimi düzenler, sisteme bağlı organları temizler ve sindirime yardımcı olur. Bu sindirim enzimlerini sebze ve meyveler dışında lahana turşusu, yoğurt gibi fermente edilmiş besinlerde da bulabilirsiniz.

Safra kesesine iyi gelen birtakım yiyecekler şayet safra rahatsızlıkları amacıyla derli toplu olarak ilaç tüketiyorsanız ters tesir yaratabilir, kullandığınız ilacın tesirleri arttırabilir ya da azaltabilir. Bu amaçla safra kesesi amacıyla özel bir beslenme uygulaması oluşturmadan evvelce hekiminize danışmalısınız.

Sindirim sistemimizde önemli bir rol oynayan safra, büyük yağ damlalarının küçük yağ damlalarına dönüşmesini sağlar. Eğer safra kesesi olmasaydı vücudumuzda sürekli yağlanma olurdu.

 

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir