Safra taşı neden olur

Safra Taşı Nasıl Oluşur? Nedenleri Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Mart 30, 2018

Safra taşı oluşumu neden olur? sorusunun cevabını vermeden önce safra kesesinden salgılanan safranın görevinden bahsedelim.

Safranın görevi: Karaciğerin alt kısmında bulunan safra kesesi, armuta benzeyen bir organdır. Vazifesi karaciğerin salgıladığı sarımsı sıvıyı biriktirip, yoğunlaştırarak sindirim sırasında bağırsağa ulaştırmaktır. Buradaki sıvıyla yağların emilmesini sağlar.

Safra taşı oluşumu: Safra kesesi, salgıladığı safranın su kısmını belirli bir oranda emerek kıvamlı hale gelir. Bunu yaparken safrada bulunan kolesterol eğer fazlaysa kristalleşir. Kristaller devam ettikçe birleşerek ilk olarak safranın çamurunu sonra da safranın içindeki diğer glikoproteinlerle birleşerek safra taşlarını oluşturur.

Her safra taşı aynı mı?

İçeriğine göre farklı taşlar vardır. Küçük kristallerden birkaç cm’lik taşlara kadar değişiklik gösterebilir. Safra taşlarının genellikle %90’ı kolesterol taşlarıdır. Geriye kalanı da pigment taşlarıdır.

Safra kesesi taşı belirtileri

Safra kesesi taşları olanlarda iltihap, karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösterir. Uzun süre kalınan açlıktan sonra yağlı ve ağır yemeklerin yenmesi tetiklenen iltihabın ağrıya yol açmasına sebep olur. Ağrılar genellikle karnın sağ üst tarafında hissedilerek sırta kadar uzanma eğilimindedir. Ağrıların şiddetine göre mide bulantısı hatta kusma bile görülebilir.

Bazen oluşan hiçbir rahatsızlık olmamasına rağmen safra kesesi taşı oluşmuş olabilir. Bunlar başka hastalıkların tetkikleri sırasında fark edilebilir. İşte böyle safra kesesi taşlarına sessiz taş denir. Bu sessiz taşlar safra kanalına düştüğünde tıkanıklığa sebep olarak sarılık meydana gelebilir.

Safra kesesi taşının tedavisi

Safra kesesi taşı olduğu tanısı taşıyan, iltihaba bağlı rahatsızlıkları olan hastaların fazla erteleyip gecikmeden ameliyat olması gerekmektedir. Safra kesesi taşı oluşumunun sebebi safra kesesinin konsantrasyon yeteneği bozukluğu olduğu için, hasta olan kesedir. Bu sebeple asıl tedavi yapılırken safra kesesi ameliyat ile çıkarılır. Böylece, hem safra kese taşını hem de tekrar taş oluşumuna sebep olacak kese ortadan kaldırılmış olur.

Safra kesesi ameliyatı

Önceden açık olarak yapılan safra kesesi ameliyatları, şimdilerde %95’ten fazla laparoskopik yani kapalı olarak yapılmaktadır. Yapılan bu ameliyat ile karın bölgesine açılan 4 tane 1 cm’lik delikten yerleştirilen aletlerle safra kesesi alınır. Ameliyat süresi çoğunlukla 1 saatten daha azdır. Ameliyattan kısa bir süre sonra hasta ayağa kalkabildiği gibi yürüyebilir ve yemek yiyebilir.

Safra Kesesi Sağlığı için Yapılması Gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir