Safra Reflüsü Nedir

Safra Reflüsü Nedir?

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Safra reflüsü nedir? Safra reflüsüne bağlı gastrit belirtileri nelerdir? sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Halk arasında sıkça görülen bir mide hastalığıdır gastrit. Bazen ciddi bir belirti göstermez. Bu yüzden birçok kişi gastrit olduğunun farkında bile değildir. Gastrit dediğimiz hastalık mide iç yüzeyinin herhangi bir sebebe bağlı olarak iltihaplanmasıdır.

Safra Reflüsü Kaynaklı Gastrit Belirtileri

Gastrit, alkol, yanlış beslenme veya stres kaynaklı olabileceği gibi uzun süreli hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların tesiriyle de oluşabilir. Gastrite sebep olan diğer faktörlerden birisi de, mide ameliyatı sonrasında, mideye safranın kaçmasıyla oluşan kimyasal gastrittir.

Kronik gastrit hastalığı olanlarda aspirin ve romatizmal ağrı kesici gibi ilaç kullanımı, ülser ya da kronik gastrite neden olabilir. Gastritin bir çeşidi de safra reflüsü kaynaklı olanıdır. Safra reflüsü vücudun diğer organlarında oluşan reflülerle benzer yapıdadır. Safra reflüsü, mide reflüsü ile birleştiğinde ortaya daha kötü sonuçlar çıkarmaktadır.

Bu yüzden mide reflüsü olan hastalarda safra reflü hastalığının ortaya çıkma olasılığı yüksektir. Bu iki reflü birleştiği zaman kişilerde yemek borusu kanseri riski oldukça yüksek hale gelmektedir. Yaş ilerledikçe rastlanabilen bu hastalık, kişiler tarafından çok fazla dikkate alınmamaktadır. Reflü hastalığının, erken fark edilmesi, hastalığın fazla ilerlemeden kontrol altına alınması ve tedavisinin daha iyi yapılması açısından önemlidir.

Ancak ilk ortaya çıktığında fazla belirtinin olmaması ve kişiyi rahatsız edici boyutta olmaması, fark edilmesini güçlendirmiştir. Safra reflüsünün, vücutta en çok etkilediği organ yemek borusudur. Geç kalındığında yemek borusunda iltihaplara ve doku hasarlarına sebep olmaktadır. Safra reflüsü midede ortaya çıkan çeşitli rahatsızlıkların artmasına sebep olmakta ve kansere kadar varan ciddi sonuçlar doğrurabilmektedir.

Safra reflüsü, böbrek reflü hastalığından sonra en zararlı reflü türü olarak kabul edilmektedir. Safra reflüsünün en kötü tarafı, diğer reflülerden farklı olarak, yaşamsal aktiviteler, yenilen yiyecekler ile kontrol edilememesidir. Diğer reflülerde bu durumu kontrol altına almak çok daha kolaydır. Reflü, terim olarak geriye kaçma anlamına gelmektedir. Midede bulunan besinlerin, mide asidinin ve safranın yemek borusuna kaçması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Safra (Alkalen) reflü gastritinin belirtileri nedir?

Reflünün belli başlı belirtileri var. Bunlar; Mide ekşimesi, karın bölgesinin mideye yakın kısmında huzursuzluk ve şişkinlik, kusma, ağrı, mide bulantısı, çok sık geğirme ve kilo kaybı ile ortaya çıkar. Bu belirtiler yemek yedikten sonra ortaya çıkar.

En kısa sürede bir uzmana görünmeli ve endoskopi ile mideden alınan küçük bir parçaya biyopsi yapılarak hastalığın tanısı yapılarak, tedavi sürecine gidilmelidir.

Reflü ile ilgili Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir