Saç Dökülmesi Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 18, 2018

Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesine ne iyi gelir? Çözümleri neler? Saç dökülmesini önlemek için uygulnabilecek doğal tedavi seçenekleri nelerdir? Kadınlarda ve erkeklerde uygulanabilecek bitkisel yöntemler hakkında bilgileri sizin için araştırdık.

Saç dökülmesi günümüzde erkekler kadar bayanlarda da görülen can sıkıcı bir durumdur. Her iki cins de böyle bir durum yaşanmasına rağmen bayanlarda daha moral bozucu olabilmekte. Saç dökülmesinin nedenlerine bakıldığında genetik faktörlerden, çeşitli hastalıklara veya vitamin eksiklerine dayandığını görebiliriz.

Gerek erkeklerde olsun gerek bayanlarda saç dökülmesinin tedavi yöntemleri vardır. Saç dökülmesini kimi zaman engelleyebilir kimi zaman ise dökülme süresini uzatabiliriz. Genetik faktörlere bağlı saç dökülmelerinde engelleme genelde olmamaktadır. Bu bağlamda yapacağımız bir takım çalışmalar saç dökülme süresinin uzatılmasını sağlayacaktır.

İşte saçı dökülen ve bundan yana yakıla şikâyetçi olan, bu soruları sorup duran kişiler için bu yazımız tam da size göre. Saç dökülmesi, özellikle de beylerin savaştığı en büyük başlıca sorunlardan bir tanesidir. Beylerin olduğu kadarı ile aynı şekilde hanımlar da saç dökülmesinden son derece şikâyetçi, özellikle de mevsim geçişlerinde iyice artan saç dökülmeleri, saçları zaten seyrek ve az olan insanların adeta kâbusu haline geliyor.

Öncelikle aslında hepimizin bilmesi gereken, saç dökülmesinin en büyük en önemli etkenlerinden bir tanesi, tabii ki de diğer tüm hastalıkların ve rahatsızlıkların başı olan stresten geçiyor. Stres diğer tüm hastalıkların aslında temelinde yatan asıl nende olduğu gibi saç dökülmesin de de en büyük en önemli rolü oynar. Özellikle çok stresli olduğumuz zamanlarda vücudumuz, sivilce çıkarma, kaşıntı, alerji, saç dökülmesi gibi reaksiyonlar göstererek ya da bu reaksiyonları arttırarak aslında bizi gizliden gizliye uyarır.

Yine saç dökülmelerine ve yıpranmalarına karşı etkili olan bir etmen de; her gün bilinçsizce kullanılan saç maşaları, sıcak fön makineleri ve buna benzer tüm aletler, saçları yakarak dökülmelerine neden olur, yine aynı şekilde her gün kullanılan kimyasallar içeren jole ve spreyler de saçlar üzerinde son derece olumsuz etkiler göstererek saçlarınızın yıpranmasına, kırılmasına ve sonucunda da dökülmesine neden olurlar.

Saç dökülmesinin bunların yanı sıra başka nedenleri de var tabii. Bunların arasında, genetik, dış etmenler, soğuk, rüzgâr, aşırı sıcak, ter gibi dış etmenlerin de etkisi büyük. Peki, nasıl önlenebilir bu saç dökülmesi? Nasıl dökülen saçlarımızı geri çıkarabiliriz? Saçlarımızın dökülmemesi için ne gibi yöntemlere başvurabiliriz? Aslında cevap çok basit, dış etmenlere karşı saçlarınızı korur iseniz, bir şal bir şapka yardımı ile kapatır iseniz saçlarınız tüm dış etmenlerden korunacak ve etkilenmeyecektir.

Bunun yanı sıra kullanacağınız bakım kremleri, onarıcı serumlar, besleyici şampuanlar ve diğer bitkisel destekli tedaviler de saçlarınıza da size de iyi gelecek, tam anlamı ile dökülmeyi durdurmasa da en azından daha aza indirerek, bu büyük sorununuzun önüne geçecektir.

Saç dökülmelerinize karşı şimdi size verebileceğimiz ve evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntem ile siz de bu sorununuzdan kurtulabilir bu sorununuzla başaçıkabilirsiniz.

Saç dökülmesini engelleyebilmek için ne yapmamız gerekiyor. Aşağıda yazılanları uyguladığınızda saçlarınızın dökülme hızının azaldığını göreceksiniz.

Saç dökülmesine engellemek için
Saç diplerinizin sağlık kazanması gerekmektedir. Saç diplerinde kan dolaşımını hızlandırırsak bu üreci durdurmamız mümkün. Saç için yararlı olan doğal yağlarla saç diplerine nazik masaj yapmamız bu iş için birinci önceliktir.

1)Saç Dökülmesi için zeytin yağı argan yağı karışımı

Zeytin yağı ve argan yağı karışımını saçınıza sürmeniz, masaj yaparak uygulamanız, özellikle de saçlarınızın diplerine uygulamanız saçlarınızı kökten uca besleyerek, onarıcı bakım görevi üstlenecek ve dökülen saçlarınızı daha sağlıklı daha bakımlı hale getirecektir.

2)Saç dökülmesi için zeytin yağı ve hindistan cevizi yağı karışımı

Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı ile saç diplerine yapılacak olan masaj kısa sürede çözüme gitmenize olanak sağlayacaktır.

3) Kükürt

Kükürtün de saç için yararlı olduğu bilinmelidir. İçinde kükürt bulunan yiyecekleri tüketmeniz ve bu bitkilerle kür uygulayarak saçlarınıza sürmeniz işe yarayacaktır. Kırmızı et, tavuk ve balık eti, yumurta, havuç, soğan, sarımsak, kereviz, turp, lahana, ıspanak, maydanoz, marul, incir ve hurma kükürt içeren yiyeceklerdendir.

4)Kına

Saç için kınanın da önemi çok büyüktür. Kınanın saç dökülmesini önlemesinin yanında saçları parlak ve güçlendirme yönü de vardır. İçinde kına özü bulunan ürünleri kullanmanız da oldukça yararlı olacaktır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir ;Günümüzde saç dökülmesi artan bir problemdir. Özellikle genetiğe bağlı saç dökülmesi daha sık görülmeye başlanmıştır. Bazı bilim adamlarına göre gelecekte herkes kel olabilir çünkü kellik baskın bir gendir. Ancak tabi ki de tüm insanlığın kel olması muhtemel dışıdır. Her gün tıp gelişmektedir ve kelliğe yeni çözümler bulunmaktadır. Bu çözümlerden en sık kullanılan yöntem ise saç ektirmektedir. Aslında bu bir çözüm sayılmaz sadece kelliği gizlemek için yapılan bir yöntemdir. Günümüzde Saç Dökülmesine ne yazık ki bilimsel gelişme kel kafadaki saçın tekrar çıkmasını sağlayamıyor.

5) Meyve, Sebze, Kuruyemiş, Diğer Besinler, Vitamler

Yeşil Yapraklı Sebzeler:  Demir bakımından zengin olan bu sebzeler saç dökülmesini önemli ölçüde durdurabilir veya yavaşlatabilir.

Meyveler:  c vitamini açısından zengin olan meyveler saç dökülmesinin yavaşlamasında veya durmasında etkili olabilir. C vitamini saçları güçlendirerek saç derisine daha sıkı tutunmasını sağlar. C vitamini açısından zengin meyveler arasında portakal, mandalina, çilek, greyfurt, kivi sayılabilir.

C vitamini içeren meyveler
C vitamini açısından zengin meyveler

Kuruyemişler:  Yağ bakımından zengin olan kuruyemişler E vitamini açısından da zengin olduklarından dolayı saçların sağlığında çok etkilidir.

Yoğurt: Saçların uzaması gereken kalsiyum ve proteini bulunduran yoğurt aynı zamanda sindirime büyük bir katkısı vardır.

Deniz Ürünleri:  Çinko açısından zengin olan balıklar saç köklerin güçlenmesini sağlar. Tabi aşırı çinko tüketimi ters etki yapıp saç dökülmesini sağlayabilir.

Fasulye:  Fasulye içerisinde yer alan protein saçlar için gereklidir ve protein alma açısından fasulye daha sağlıklıdır.,

B12 vitamini ve Biotin: bu vitamin saç kökleri için gerekli bir vitamindir ve biotin içeren yumurta da saçlarınızı güçlendirecektir.

Havuç: Gözlere faydası olan havucun içerisinde bol miktarda A vitamini bulunur. A vitamini aynı zamanda saçların beslenmesinde ve güçlenmesinde gereklidir.

Kabak Çekirdeği:  İçerisinde yer alan omega 6 yağ asitleri saç sağlığını korumada yardımcı olur.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir