Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Saç dökülmesine ve seyrekleşmesi sorununuz var ve bunun için doğal çözüm yolları arıyorsunuz. Biz de sizin için aradık. Ve etkili birçok tedavi yöntemi olduğunu öğrendik.

Saç Dökülmesine Karşı Doğal Çözümler

Saçlarının parlak ve sağlıklı olması kadınlar için en büyük zaferlerden biridir. Ama bazı dönemlerde, özellikle mevsim geçişlerinde dönemsel olarak saç dökülmesi yaşanabilir. Bunun sebepleri arasında genetik, dış etkenler, beslenme ve stresi göstermemiz yanlış olmaz. Bunları doğal tedavi yollarıyla tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Ama uzun süre saç dökülmesi devam eder ve dökülen saç miktarı artacak olursa mutlaka uzman bir doktordan yardım alınması ve saç dökülmesinin sebeplerinin öğrenilmesi gerekir. Sonuçlara göre doktorunuz sizin için en uygun tedaviyi başlatacaktır. Eğer saç dökülmeniz doktora başvurulacak kadar kötü derecede değilse yazımızın devamında sizin için bazı yöntemler listeledik.

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler

1-DİYET Yaptığınız diyetler sadece yağlarınız ve kilolarınızı etkilemez. Bunlar cildinize, tırnaklarınıza hatta saçlarınız dahil bütün vücudunuza yansımaktadır. Eğer doğru beslenmiyor ve yeterli vitaminleri, mineralleri almıyorsanız saçınızın harika görünmesini ve gür olması sizin için bir hayalden öteye gitmeyecektir. Diyet listelerinin bir çoğu saç dökülmesinin ana sebebi olabiliyor. Sağlıklı ve parlak saçlar için anahtar besinleri iyi seçin. Protein, demir ve B12 içeren besinler saç dökülme sorununuza da iyi gelecektir. Bu; yağsız et, balık, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve bakliyatı bol bol tüketmeniz anlamına geliyor.

2-STRES Stres de saç dökülmesinin başlıca kaynakları arasında gelir. Duygusal stres, özellikle saç dökülmesini tetikler. Eğer stresli zamanlar yaşıyorsanız ve saçlarınız dökülmeye başladıysa sakin olup stresle başa çıkmanın zamanı gelmiş demektir. Biraz huzur bulmak, hatta meditasyon öğrenmek için alıştırmalar yapabilirsiniz. Streslerin kaynağını belirlemek ve bunları çözmek için çabalayabilirsiniz..

3-ISILI SAÇ STİLLERİ Sağlıklı ve dengeli besleniyorsunuz. Son zamanlarda pek derdiniz, stresiniz yok. Ama saçlarınız mı dökülüyor? Bunun sebebi saç maşası gibi ısılı aletlerle saçınıza şekil vermeye çalışmanız olabilir. Bu nedenle saçlarınız dökülmeye başladıysa, saçınızı en az bir ay dinlenmeye alın ve ısı veren saç şekillendiricilerden uzak durun. Eğer illa ki ısı kullanmanız gerekiyorsa düşük ayarda veya kuaförde kullanın ve kullanmadan önce saçınızı koruyucu ürünler kullanın. Ayrıca geniş dişli veya yumuşak kıllı taraklar ile, saçlarınız nemliyken tarayın.

4-YIKAMA Düzenli olarak saçınızı yıkamanız gerektiğini unutmayın. Ama eğer her gün saçınızı yıkıyorsanız da bundan vazgeçin. Saçlarınızı artık 2-3 günde bir yıkayın. Çünkü saçlarınız için yararlı olan yağlar da vardır. Aşırı yıkama sonucunda bunları da kaybedebilirsiniz.

5-KİMYASAL TEDAVİLER Saç kaybında etkili olan birçok yardımcı ürün olduğu kabul edilir. Saçınıza yararı olacağını düşünerek aldığınız ürünlerin içerisinde Minoksidil olmasına dikkat edin. Minoksidil, saç tedavisinde önemli gelişme veren FDA onaylı bir maddedir. Minoksidil, saç folikülünün boyutunu arttırma prensibiyle çalışıor. Aslıda saç dökülmesi durmuyor. Ama iyi bir şekilde yedek saçların çıkmasına teşvik ediyor.

6-DİĞER TEDAVİLER Saçlarınızın sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için gereken balık yağı, çinko, C vitamini, niasin (B3 vitamini) ve biyotin gibi temel içerikleri aldığınızdan  emin olun. Bir diğer seçenek de lazer tedavisidir. Bunlardan herhangi biri için kesin olarak bir doktora gitmeli ve sorunun ne olduğunu öğrenmelisiniz. Doktorunuz burada, herkesi ayrı bir şekilde tedavi edebilir. Çünkü sonuçlarınızda bir hormon dengesizliği veya başka hastalığa sahip etkenler çıkabilir.

 Saç Dökülmelerine Etkili Çözümler

Saçlarınız normalden çok daha fazla sayıda dökülüyorsa ve sizler saçlarınız taramaya korkar hale geldiyseniz saç dökülmesini önleyen formüller hakkında acilen bilgiler almanız ve uygulamanız anlamına gelmektedir.

Eskilerde saç dökülmesi, kepeklenmesi ve kırılması diye çeşitli saç sorunları yokmuş, babaannelerimizin ve ananelerimizin tükettiği tüm besinler olabildiğince sağlıklı ve doğalmış. Şimdilerde aşırı stres, sağlıksız ve hormonlu besinler her şeyde olduğu gibi saçlarımızdaki dengeyi de olumsuz etkiliyor ve gereğinden fazla saç dökülmelerine neden oluyor.

  • Özellikle metropol şehirlerde var olan aşırı stres, doğalgaz atığı, egzoz dumanları saçlarımızı bir hayli olumsuz etkilerken buda yine saç dökülmesi şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

 Saç dökülmesini önleyen doğal çözümlerden bahsetmek gerekirse;

  • Ev yapımı yoğurdu her gün mutlaka 2 kâse tüketin.
  • Şeker pekmezinden günde 1 yemek kaşığı tüketerek canlı ve ışıldayan saçlara kolayca sahip olabilirsiniz.
  • Bir tutam dereotunu sofranızda her daim bulundurun çünkü dereotu saç dökülmelerine karşı önem niteliğinde bulunan önemli bir besindir.
  • Ihlamur çayını her gece düzenli olarak tüketerek ve banyo sonrası durulama suyu yaparak saçlarınızın kısa sürede gürleşmesine neden olabilirsiniz.
  • Yine manavdan ya da pazardan alabileceğiniz ısırgan otunu kaynatarak saç durulaması olarak kullanırsanız daha canlı ve gür bir saç derisine sahip olabilirsiniz.
  • Lavanta çiçeği ile kelliğe doğru giden saç dökülmelerini hızlı bir şekilde önleyebilirsiniz.
  • Havuç her daim elinizde hazır bulunması gereken bir besin birçok derde deva olan havuç sayesinde saç renginizi belirginleştirir

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir