Sabun Otu (Köpürgen) ve Sabun Otunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Sabun Otu (Köpürgen) ve Sabun Otunun Faydaları

Sabun Otu (Köpürgen) ve Sabun Otunun Faydaları, Sabunotunun yaprak ve kökündeki saponin suda köpürdüğü için sabunotu adını almıştır. Sabunotunun Asa, Orta ve Güneydoğu Amerika, Avrupa ve İngiltere’de yaygın olarak yayılma alanları bulunmaktadır.
Ülkemizde ise nemli olan yerlerde, Kuzeybatıda İstanbul-Göksu ve Trakya’da, Kuzey Anadolu’da Kocaeli, Zonguldak-Kozlu, Trabzon-Maçka,Rize, Ankara-Keçiören ve Doğu Anadolu’da Erzurum’un yüksek çayırlarında yetişir. Sabunotunun tek yıllık ve çok yıllık olamk üzere 40’tan fazla türü bulunmaktadır.

Kırmızı renkte rizom ve kazık kökü vardır. Sabunotu, çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 30-100 cm arasındadır. Gövde umumiyetle tüysüz veya kısa tüylerle kaplıdır. Yapraklar dikdörtgene benzer fakat köşeleri küt yuvarlaktır. Yaprak üzerinde belirgin 3-4 damar bulunur.

Sabunotunun etken maddesi, kök ve yapraklarında bulunan saponindir. Drogda saponozit miktarı %1-5 civarında bulunmaktadır. Bitkinin yapısında saponin dışında zamk, reçine, müshilaj, uçucu yağlar da bulunmaktadır. Bitkinin yaprakları C vitamini bakımından zengindir ve flavonozitler içermektedir.

Sabun Otu (Köpürgen) ve Sabun Otunun Faydaları
Sabun Otu (Köpürgen) ve Sabun Otunun Faydaları içerik görsel

Tedavide kan temizleyici, terletici (pürgatif), idrar söktürücü (diüretik) ve balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Saponin içerek kökleri, suda çalkalandığında köpürdüğünden yünlü ve narin-hassas kumaşların temizliğinde kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde, bir çeşit deterjan şeklinde, yapraklar ve kökler ezilerek çamaşır yıkamada kullanılmaktadır. Avrupa’nın bazı bölgelerinde kurutulmuş çiçekleri şampuan yapımında kullanılmaktadır.

Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. Kusturur ve balgam söktürür. Cilt hastalıklarında da faydalanılır. Yüksek dozlarda, adalelerde yırtılmalara-paralize, kanda ise hemolize neden olmaktadır. Eczacılık sanayinde ise kök ve yapraklarından hazırlanan tentür iyi bir emülgatör olarak kullanılmaktadır.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir