Romatizma Nedir Ve Neler İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Romatizma Nedir Ve Neler İyi Gelir

Romatizma Nedir Ve Neler İyi Gelir, Romatizmaa hastalığı bağışıklık sistemindeki sorunlar sebebiyle yaşanan ve tüm dünyada görülen kronik bir rahatsızlıktır. Eklemlerin iltihaplanmasına sebep olan romatizma, uzun süre tedavisi ihmal edildiği taktirde eklemlerin hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır.

Günümüzde romatizmaa tedavisinde kullanılan yöntemler maalesef ki romatizma hastalığını tamamen ortadan kaldıramamaktadır. Ancak yaşanan sorunları ve yan etkilerini minimum düzeye indirebilmektedir. Böylece romatizmaa hastalığının verdiği ağrılar da hafifletilebilmektedir.

Herhangi bir besin takviyesi yapmadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatarak araştırmalarımız sonucu elde ettiğimiz doğru yiyecek listelerini sizinle paylaşıyoruz. Eklem ağrılarınızı azaltmak, iltihapların verdiği şiddetli ağrıları dindirmek için önerilen bazı besinler vardır.

Romatizma Nedir Ve Neler İyi Gelir
Romatizma Nedir Görsel

Romatizma ve Beslenme

Nar Özü: Yapılan araştırmalar ve deneyler sonucu nar özünün romatizmaa üzerinde çok olumlu etkiler göstermiş olduğu kayıtlara geçmiştir. Özellikle kıkırdaklarda ve kemiklerden oluşan iltihaplanmalar için nar özünün en iyi çare olduğu düşünülmektedir. Düzenli olarak nar suyu içmek ya da nar özünü kendi olduğu haliyle tüketmek romatizmaya bağlı ağrıların azalttığı ve oluşan şişliklerin azalmasında yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Her ne kadar yapılan deneyler bu sonucu vermiş olsa da kesin açıklama yapılmamıştır. Hala daha üzerinde bilimsel çalışmalar sürdürülmektedir.

Balık: Omega yağ asidi içeren balıkların özellikle de ton balığı gibi soğuk sularda yaşayan balıkların iltihaplı hastalıklar iyi geldiği bilinmektedir. Bu sebeple doktorlar özellikle romatizmaa hastalığı olanlara hafta da en az 3 öğün balık tüketmelerini tavsiye ediyorlar. Balık tüketiminin romatizmaa sebebiyle yaşanan rahatsızlıklara iyi geldiği ve özelliklede ağrıları azaltmak, eklemleri etkileyen iltihapların yayılmalarını yavaşlatmak konusunda etkili olduğu bilinmektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var. Eğer romatizmaa için düzenli ilaç kullanıyorsanız balık yağı kapsül ya da tabletlerini doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmamalısınız.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir

Kalça Ağrısına Ne iyi Gelir?

Kalça ağrısına ne iyi Gelir? Kalça ağrısı nasıl geçer? sorularının cevabı yazımızın devamında. Son zamanların önemli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir