Reyhanın faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Aralık 24, 2017

Reyhanın faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir, reyhan bitkisi sağlık açısından oldukça faydalı olan bitkisel besinler arasında en popüler ve en çok efektif olanlardan bir tanesidir. Son derece değerli olan bu bitki tüm dünyada, birçok kültürde fesleğen adıyla ya da kutsal fesleğen olarak da bilinir. Lamiaceae familyasına ait olan reyhan bitkisinin Latince adı ocimum basilicum şeklindedir

Reyhan bitkisi, tıbbi amaçlı olarak eski tarihlerden beri kullanılmaktadır. Mikropları öldürücü ve dezenfektan özelliklere sahip olması sonucu oldukça kullanışlı bir ot haline gelmektedir. Fesleğen yaprakları kalp hastalıklarından tutun da solunum problemlerine kadar değişen çeşitli sağlık sorunlarına tedavi etkisi yapabilecek antibakteriyel, anti oksitleyici, ve anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca besin değerleri açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir.

Reyhanın faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir
Reyhanın faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir görsel

Reyhanın Faydaları Nelerdir?

Reyhan Ateşi düşürür: Reyhanın faydaları, içerdiği esansiyel yağlara bağlı olarak iyileştirici güçlere sahiptir. Mükemmel bir antibiyotik, antiseptik, anti mantar ve dezenfektan olarak çalışarak enfeksiyonlardan vücudumuzu korumaktadır. Vücutta yüksek ateşe bağlı olarak  sıtma, enfeksiyon çeşitleri, tifo, grip ve hatta alerjik madde ve mantar nedeniyle de olubilmektedir. Vücudun bu durumlara karşı mücadele etmesini sağlamaktadır. Reyhan yaprakları kaynatılıp içildiğinde ise enfeksiyonlara karşı antibiyotik mücadelesiyle destek olarak ateşi düşürür.

Reyhan Bitkisi Üst solunum yollarına iyi gelir: Reyhanın faydaları içinde virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonlarını tedavisi bulunmaktadır. solunum sistemi tıkanıklığını da azaltan bir bitkidir. İçerdiği kamfen, öjenol ve sineol gibi bileşenlerin varlığı ile olağanüstü bir iyileştirme etkisi sergilemektedir.

Kalp sağlığına iyi gelir: Reyhan bitkisi kalp sağlığı için oldukça faydalı olan bitkilerden biridir. Reyhanda bulunan öjenol isimli madde kolesterol düzeylerini düşürmekte, felç ve kalp zayıflıkları tehlikesini önlemektedir. Aynı zamanda da, vitamin olarak içerdiği  C vitamininin antioksidanlar içermesi nedeniyle serbest radikallerle mücadele edebilmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda, reyhan bitkisi büyük ölçüde kan şekeri düzeyini de azaltmaktadır. Böylece, kalp hastalıkları riskinin önüne geçmektedir.

Reyhan Stresi Azaltır. Reyhan sedatif bir bitki olduğundan sinir ve stres durumlarına iyi gelmekte, kişiyi yatıştırmaktadır. Gergin günlerinizde reyhan kullanabilir, sorunlarınızın yaşattığı gerginlikleri hafifletebilirsiniz.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir