• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Retraksiyon nedir? Retraksiyon ne demektir?

Retraksiyon nedir? Retraksiyon ne demektir?

Retraksiyon Nedir Vücudumuzda hastalıklar sırasında bazı dokular etkilenip farklı bir görünüm alabilir. Bu tepkiler büzüşme, genişleme, sertleşme, kısalma, çekilme şekilde olabilir. Tıpta bir duruma karşı oluşan nir organ ya da dokudaki büzülmelere ya da çekilmelere retraksiyon denir.  Medikal anlamda sık rastlanabilen terimlerden olan ve geriye doğru çekilmeyi, büzülme ya da kısalmayı ifade eden retraksiyon terimine bazı örnekler […]

Retraksiyon Nedir

Vücudumuzda hastalıklar sırasında bazı dokular etkilenip farklı bir görünüm alabilir. Bu tepkiler büzüşme, genişleme, sertleşme, kısalma, çekilme şekilde olabilir. Tıpta bir duruma karşı oluşan nir organ ya da dokudaki büzülmelere ya da çekilmelere retraksiyon denir.  Medikal anlamda sık rastlanabilen terimlerden olan ve geriye doğru çekilmeyi, büzülme ya da kısalmayı ifade eden retraksiyon terimine bazı örnekler verelim.

Meme Başındaki Retraksiyonlar

Kadınların düzenli meme kontrolleri yaptırması meme kanserlerinin erken teşhisi için önemlidir. Örneğin meme başında içe doğru dönme normal kabul edilmez. Bu dönmeye Meme başı retraksiyonu denir. Bu durum ya hastanın kendisi tarafından fark edilir ya da bir doktor kontrolü sırasında belirlenir. Meme başının yakınlarındaki bir kanser tutulumu olursa bu durum süt kanallarını da etkilemekte, onuçta da meme başında içe dönme veya çekilme olmaktadır. Meme başında görülen retraksiyonlar doğuştan ise sorun olmaz.

Uterus Kas Liflerindeki Retraksiyonlar

Doğum sırasındaki ağrılar nedeniyle uterus yani rahimde bulunan kas liflerinde kısalmalar olmaktadır. Bu kısalma durumları da bir tür retraksiyon olarak tanımlanır.  Kas liflerinin retraksiyonu her normal doğum sırasında gelilmez. Retraksiyon olduğu durumlarda ise bebeğin doğum kanalında ilerlemesi zorlaşır. Kanın pıhtılaşması sırasında da oluşan pıhtıda zaman içinde retraksiyon ve daha sonra ise küçülme görülmektedir.

Diğer Organlardaki Retraksiyonlar

Kulak zarında da retraksiyonlar olabileceği gibi bu durum kalp kapakçıklarında da görülebilir. Kalp kapakçığı söz konusu olursa retraksiyon kapakçığın açık olması durumunu ifade eder. Benzeri olarak göz kapaklarının açık olmasına da göz kapak retraksiyonu denir. Göz kapaklarındaki bu durum gözlerde kuruma ve sorunlara yol açabilir ve ameliyatla düzelmesi gerekebilir. Omuzların arkaya doğru hareketi debir tür retraksiyon şeklidir. Retraksiyon oluşumu organlara destek görevi yapan bağ dokusu ile ilgilidir.  Bağ dokusu hücrelerinin anormal çoğalması o bölgede bazı geri çekilme ya da çökmelere neden olmaktadır. Çünkü bağ dokusu yeterli esnekliğe sahip değildir. Çeşitli yanıklar, yaralanma ya da travmalar da ağ dokusunda artışla retraksiyona neden olabilmektedir.

Meme Başındaki Retraksiyonlar

Kadınlar için rutin meme kontrolleri meme kanserlerinin erken teşhisi için önemlidir. Meme başında içe doğru dönme durumu normal kabul edilmez. Meme başı retraksiyonu denilen bu durum ya hastanın kendisi tarafından fark edilir ya da bir doktor kontrolü sırasında görülür. Meme başı yakınlarındaki bir kanser tutulumu süt kanallarını da etkilemekte, meme başının içe dönmesine veya çekilmesine sebep olmaktadır. Meme başında görülen retraksiyonlar doğuştan ise iyi huyludur.

Uterus Kas Liflerindeki Retraksiyonlar

Doğum sırasındaki ağrılar nedeniyle uterus yani dölyatağı köprüsünde bulunan kas liflerinde kısalmalar gözlenmektedir. Bu kısalma durumları da retraksiyon olarak adlandırılır.  Kas liflerinin retraksiyonu her normal doğumda gözlenmez. Gözlendiği durumlarda ise fetüsün doğum kanalında ilerlemesi zorlaşır. Kanın pıhtılaşması sırasında da oluşan pıhtıda zamanla büzülmeler (retraksiyon) ve daha sonraları da küçülme görülmektedir.

Diğer Organlardaki Retraksiyonlar

Kulak zarı retraksiyonları olabileceği gibi çekilme ya da büzüşmeler kalp kapakçıklarında da görülebilir. Kalp söz konusuysa retraksiyon terimi kullanıldığında kapakçığın açık olması durumunu ifade eder. Benzeri bir şekilde göz kapaklarının açık olmasına da kapak retraksiyonu denir. Göz kapaklarındaki bu durum gözlerde kurumaya yol açabilir ve ameliyatla düzelmesi mümkündür. Omuzların arkaya doğru hareketi de retraksiyon kelimesiyle ifade edilir. Retraksiyon organlara destek görevi yapan bağ dokuyla ilgilidir.  Bağ dokunun normalin dışında çoğalması o bölgede bazı geri çekilme ya da çökmelere neden olmaktadır. Çeşitli yanıklar, yaralanma ya da travmalar da retraksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Bizler Şehirler arası Nakliyat Yapanlar bir firmayız. Bu şekilde güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Uğraş vererek güzel makale yazmışsınız. Bilgileriniz için teşekkür ederiz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?