Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Mart 27, 2018

Reflü nedir? Reflüye ne iyi gelir? Reflü nasıl geçer? Reflüye faydalı yiyecek ve içecekler ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Asit reflü mideden yemek borusuna asit geri akışı olduğunda ortaya çıkar. Yemek borusunun alt sfinkteri zayıfladığında veya hasar gördüğünde bu olur. Normalde yemek borusu alt sfinkteri  midede bulunan yiyeceklerin yemek borusuna geri kaçışını önlemek için kapanır.

Yediğiniz gıdalar midenizin ürettiği asit miktarını etkiler. Doğru yiyeceklerle beslenmek asit reflüsü veya bunun ciddi ve kronik formu olan gastroözofageal reflü hastalığının kontrolünde anahtar rol oynar.

Zayıflayan özofagus alt ucundaki kas özellikle yağlı, kızarmış besinler, domates içeren yiyecekler, turunçgiller  çikolata, çay, kahve, kola gigi kafeinli içecekler ve alkol nedeniyle düzgün çalışmayabilir. Bu nedenle de reflü tedavisinde beslenme kilit rol oynar.

reflüye iyi gelen besinler

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler

Reflüye ne iyi gelir? Hangi gıdaları tüketmek belirtilerinizin azalmasını sağlar? Hep birlikte göz atalım. Reflü semptomları, çok fazla veya çok az miktarda mide asidinden kaynaklanabilir. Aşırı asitten kaynaklı asit reflü semptomlarını gidermek için diyetinize dahil edebileceğiniz spesifik gıdaları sizin için derledik.

1)Bazı Sebzeler

Sebzeler doğal olarakoyağ ve şeker bakımından fakirdirler ve mide asidini azaltmaya yardımcı olurlar. İyi seçenekler arasında yeşil fasulye, brokoli, kuşkonmaz, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, patates ve salatalık sayılabilir. Domates reflüyü artırdığı için uzak durun.

2)Taze Zencefil

Zencefil doğal anti-inflamatuar yani iltihap giderici özelliklere sahiptir. Bu nedenle mide yanması ve diğer sindirim problemleri için doğal bir tedavi seçeneği özelliği taşır. Belirtileri hafifletmek için rendelenmiş veya dilimlenmiş zencefil kökünü çeşitli şekillerde tüketebilir veya zencefil çayı içebilirsiniz.

3)Yulaf ezmesi ve Tam Tahıllı Hububatlar

Yulaf ezmesi kahvaltı için en sağlıklı seçenekler arasında bulunur.  Tam tahıllı bir besin ve mükemmel bir lif kaynağıdır. Yulaf ezmesi mide asitini absorbe eder ve reflü semptomlarını azaltır. Reflü için diğer lifli gıda seçenekleri arasında tam tahıllı ekmekler ve tam tahıllı pirinç bulunur.

4)Narenciye dışı meyveler

Kavun, muz, elma ve armut gibi meyveler, reflü semptomlarını asitli meyvelere gibi tetiklemezler.

5) Az yağlı etler

Tavuk, hindi, balık ve deniz ürünleri gibi az yağlı etler ve asit reflü semptomlarını azaltır. Özellikle ızgara, fırında pişmiş ve haşlanmış olarak denemenizi tavsiye ederiz.

6) Yumurtanın beyazı

Yumurta beyazı reflü üzerine varsa iyi bir seçenektir. Yağı yüksek olan ve reflü belirtilerini tetikleyebilecek yumurta sarısından uzak durmalısınız.

7) Sağlıklı yağlar

Sağlıklı yağ kaynakları avokado, ceviz, keten tohumu, zeytinyağı, susam yağı ve fındık yağınıy içerir. Doymuş yağ ve trans yağ alımını azaltın ve bunları daha sağlıklı doymamış yağlarla değiştirin.

8) Rezene

Rezene, asit reflüsü için mükemmel bir besindir ve aslında midenin işlevini de geliştirir. Bu gevrek sebze benzersiz hafif meyan kökünü anımsatan bir tada sahiptir.

Rezene ve reflü

Taze rezenenin ince dilimlenmiş beyaz alt kısımın salatalara karıştırarak tüketebilirsiniz. Tavuk yemeklerinde de kullanabileceğiniz rezene, reflüye çok iyi gelir. Rezenenin çayını da içebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Fındık Yağının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

2 Yorumlar

  1. Ben hergün düzenli olarak zencefil-rezene çayı içiyorum. Gerçekten de şikayetlerim azaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir