Reflü Hastalığı ve Kabartma Tozu

SON GÜNCELLEME: Mart 19, 2018

Reflü, her beş kişiden birinde görülen bir rahatsızlıktır. Belirtileri ülsere benzese de farklı bir sağlık sorunudur. Reflü belirtileri varsa, vakit kaybedilen uzman bir doktora müracaat edilmelidir.

Reflü Nedir?

Mide asidinin, mideden yemek borusuna kaçmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıktır. Gastroözefageal reflü olarak isimlendirilir. Daha çok yemeklerden sonra görülen reflü, boğazda yanma, ağızda ekşime, hazımsızlık sorunu, kusma ile birlikte ağza acı suyun ve yemeklerin gelmesi gibi çeşitli şekillerde kendini belli etmektedir.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtileri arasında mideden boğaza doğru çıkan yanma hissi oluşturmaktadır. Göğüs yanması olarak kendini gösterir. Midedeki besinlerin ve mide asidinin ağza gelmesi de reflü belirtilerindendir. Yutkunma sırasında ağrı hissedilmesi, hıçkırık ve geğirme, kusma ve bulantı da reflü ile ilgili olabilen belirtilerdendir. Reflü tedavi edilmediğinde diş çürümesine, ses kısıklığı sorunlarına, boğaz ağrılarına neden olmaktadır. Özellikle baharatlı ve yağlı yiyecekler, alkollü içecekler, taze sıkılmış haldeki meyve suları gibi besinler tüketildiğinde reflü şikayetleri artmaktadır.

Reflü Neden Olur? Reflünün Nedenleri

Gastroözefageal reflü oluşumunda etkili olan nedenlere bakıldığında, mide asidi ile yemek borusunun uzun zaman temas etmesinin bu rahatsızlığa neden olduğu belirtilmektedir. Mide asitlerinin yemek borusuna kaçmasını engelleyen sfinkter kapağının gevşemesiyle birlikte mide asidi yemek borusuna kaçmakta ve çeşitli şikayetlere yol açmaktadır.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü, tedavisi yapılabilen bir hastalıktır. Öncelikle hastalığın tanısı ve teşhisi yapılır. Bu amaçla, PH ölçümü, endoskopi, kontrastı grafiler gibi yöntemlerle şikayetlerin asıl sebebi araştırılır.

Reflü tedavisi yapılırken öncelikle mide asidine karşı ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hayat biçiminde bazı değişiklikler yapılır. Sigara ve alkol varsa bu bırakılır. Fazla kiloların verilmesi sağlanır. Yağlı yiyeceklerin, kızartmaların, kahve, soğan, nane, sarımsak gibi besinlerin bu süreçte tüketilmemesi önemlidir.

Yemek borusunda ciddi oranda tahriş ve yara varsa, şikayetler uzun süredir devam ediyorsa, ilaç tedavisi işe yaramıyorsa, Mide fıtığı da reflü ile birlikte ortaya çıkmışsa cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Reflü tedavi edilmezse, farenjit, bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına, Çocukların büyüme hızının yavaşlamasına, yemek borusunda iltihaba, akciğere sıvının kaçması halinde zatürre hastalığına, kansızlığa ve kansere neden olabilmektedir.

Karbonat Reflüye İyi Gelir mi?

Karbonat, alkali özellikte bir maddedir. Mide asidini nötr hale getirmekte, göğüste ve boğazda yanma hissini ortadan kaldırıp, mide asidinin boğaza geçmesini engellemektedir.
Karbonat sayesinde PH dengesi korunmaktadır. Bu nedenle, mide asidinin PH değeri düşmekte ve etkilerini kaybetmektedir. Karbonat sayesinde hazımsızlık, boğaz ve göğüste yanma hissi gibi şikayetlerde ortadan kalkmaktadır.

Karbonatlı Kür Tarifi: yarım tatlı kaşığı ölçüsünde olan karbonatı yarım bardak suyun içine katarak karıştırın. Bu karışımı her gün 2 defa tüketin.
Bu karışımı yüksek tansiyonu olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir.

Reflüye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir