Rahim sarkması nedir

Rahim Sarkması Nedir?

SON GÜNCELLEME: Nisan 6, 2018

Rahim sarkması nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır? Ne gibi sonuçlara sebep olur? gibi soruların cevabını öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Kadınlarda doğum ve yaşlılık gibi sebeplerden dolayı zamanla rahmi tutan bağların gevşemesi ile rahim sarkması denilen durum gerçekleşmektedir. Çoğu zaman rahimle beraber idrar torbası da sarkmaktadır.

Doğum sonucunda genital bölgedeki organları tutan bağlarda gevşemeler olmakta ve vajinanın iç kısmına doğru sarkmalar meydana gelmektedir. Vajinanın girişinde, rahmin elle hissedilmesi de belirtiler arasındadır.

Rahim Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

– Fazla doğum yapmak
– Doğumların normal yoldan yapılması
– Doğan bebeklerin büyük olması
– Yaşlılık
– Ağır yük taşımak
– Geçmeyen öksürük
– Kronik kabızlık ve gereğinden çok ıkınmak
– Fazla kilolu olmak
– Akciğerdeki bazı hastalıklar nedeniyle, karın bölgesindeki kaslarda ve bağ dokusunda aşırı gerilmelerin olması

Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Sarkmaları ilk başladığında fark etmek zordur. Rahim sarkması ilerledikçe, Bel bölgesinde ağrılar, vajina ağzına rahmin gelmesi ve elle hissedilebilmesi, karnın alt bölgesinde aşağıya çekilme ve ağırlık duygusu, cinsel ilişkinin ağrılı olması gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Rahim Sarkmasının Sonuçları Nelerdir?

İlerleyen rahim sarkması durumlarında, kişi öksürdüğünde ya da hapşırdığında alt kısmında ağrı hissetmektedir. Rahimle beraber idrar torbası da sarkmışsa, bel ve bacaklarda uzun süre geçmeyen ağrılara ve idrar kaçırma gibi sorunlara yol açmaktadır. Genital bölgedeki sarkmalar, kadınların cinsel hayatını olumsuz etkileyebilir.

Rahim Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim sarkması tedavisi, kişinin yaşına, bebek isteyip istemediğine, rahim sarkmasının hangi boyutta olduğuna göre değişmektedir. Rahim sarkmasının belirtilerinin yeni başladığı hastalarda, kegel egzersizleri uygulanır. Bu egzersizler vajinal bölgedeki kasların çalıştırılarak, geliştirilmesini sağlamaktadır.

Kegel egzersizleri rahim sarkması başlangıcında belirli düzeyde korunma sağlamaktadır. Ancak ilerlemiş olan sarkmalarda, cerrahi müdahale gereklidir. Çocuk doğurma sürecini tamamlamış kadınlarda rahmin alınması gerçekleştirilir. Çocuk doğurmak isteyen kadınlara ise vajina daraltma işlemi yapılır.

Sezaryen Doğum Yapmak Rahim Sarkmasını Önler mi?

Doğum sancılarının henüz başlamadan sezaryen yapılırsa, rahim sarkmasını önleme imkanı vardır. Tabi sezaryen doğumun da kendi riskleri bulunmaktadır. Doğum süreci başladıktan sonra yapılan sezaryen doğumların, rahim sarkmasını engelleme noktasınsa bir etkileri bulunmamaktadır.

Rahim sarkmasından korunmak için sezaryen doğum yapılması tavsiye edilen bir yol değildir. Normal doğuma hazırlık için kegel egzersizleri yapmak rahim sarkmasını önlemede işe yarayan yöntemler arasındadır.

Diğer yazımız olan Rahim Ağzı Kanseri (Serviks) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir