radyasyondan Korunma Yolları

Radyasyondan Korunma Yolları

SON GÜNCELLEME: Mart 13, 2018

Bu yazımızda radyasyondan korunma yolları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle radyasyon nedir? Kısaca söz edelim. Radyasyon, doğada doğal şekilde ortaya çıkan veya teknolojinin gelişmesiyle elde edilen parçacık veya elektromanyetik dalga halindeki enerji türüdür. Radyasyon iyonlaştırıcı ve iyonlaştırıcı olmayan şeklinde iki sınıfa ayrılır.

İyonlaştırıcı radyasyon canlılar için zararlı bir enerjidir. Organizmaya ciddi zararlar vermekte, vücut fonksiyonlarının bozularak ölüme varan sonuçlara neden olmaktadır. X ve Gama ışınları iyonlaştırıcı radyasyonlardandır. İyonlaştırıcı olmayan radyasyonda bu tehlike yoktur. Radyo dalgaları, Işık enerjisi, Kızıl ötesi ışınlar bu grupta yer alır.

Radyasyon kaynakları

1. Doğal radyasyon kaynakları

Bu kaynaklar arasında en önde geleni, yer kabuğunu oluşturan elementlerden olan ve radyoaktif özelliği olan Radyum elementinden ortaya çıkan radon gazıdır. Bu gaz, kanserojen bir etki gösterdiği için, özellikle yer seviyesine yakın olan evlerde, düzenli olarak havalandırılma yapılmalı, düzenli olarak radon gazı seviyesi ölçümü yapılmalıdır. Uzaydan dünyaya ulaşan ışınlar da doğal radyasyon kaynakları arasındadır. Bu ışınların çok azı yere ulaşmakta, çoğu atmosfer tarafından engellenmektedir.

2. Yapay radyasyon kaynakları

İnsanoğlu, gelişen teknoloji ile birlikte, radyasyonu da yapay olarak üretebilecek hale gelmiştir. Bu şekilde üretilen radyasyon, insan hayatının daha rahat ve kolay hale gelmesi için kullanılmaktadır. Hastalıkların görüntülenmesinde, tarım faaliyetlerinde, sanayi ve endüstride yapay radyasyondan yararlanılmaktadır.

Nükleer enerji ile açığa çıkan radyasyon da yapay radyasyon kaynaklarındandır.
Radyasyonun biyolojik etkileri
İyonlaştırıcı radyasyon, canlı hücrelerine nüfuz ettiğinde, DNA yapısında bozulmalara yol açmakta, hücrede zararlı maddelerin üretilmesine neden olmaktadır. Bu radyasyona bağlı olarak genetik bozukluklar ve kanser gibi ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunların ortaya çıkmasında maruz kalınan radyasyon düzeyi önem taşımaktadır.

Radyasyonun tıpta kullanımı

Radyasyon, hastalıkların teşhisi ve tedavisinde kullanılan yöntemler arasındadır. Radyoloji, Onkoloji ve nükleer tıp gibi sağlık alanlarında yoğun olarak kullanılır. Tomografi, floroskopi ve radyografi gibi çeşitli radyolojik teknikler geliştirilmiş ve hastalıkların takibi ve tedavisi kolaylaşmıştır.

Radyasyonun onkoloji alanında kullanılmasıyla, kanserli tümörlerin yok edilmesi şeklinde ortaya çıkan radyoterapi tedavisi uygulanmaktadır.

Radyasyondan korunma ilkeleri ve Radyasyondan korunma yolları

Doğal radyasyondan tam anlamıyla korunmak mümkün değildir. Yapay radyasyon kaynaklarından ise korunmak mümkündür. Bu amaçla dünyada geçerli olan birtakım koruyucu yasalar bulunmaktadır.

Radyasyondan korunmanın temelinde, mümkün olan en az seviyede radyasyona maruz kalmak bulunmaktadır. Zorunlu olmadıkça ve doktorlar tarafından gerekli görülmedikçe radyasyon tedavisi uygulanmamalıdır. Tedavi süreçlerinde ise mümkün olan en düşük miktarda radyasyonla uygulanması önemlidir.

Türkiye Atom Enerjisi tarafından izin verilen oranların üstüne çıkılmamalıdır.
Radyoloji alanında çalışan sağlık personellerinin, kurşun gömlek, kurşun gözlük, kurşunlu boyunluk gibi koruyucu giysileri giymeleri önemlidir. Hastalara dokunmamalı ve en az 2 metre mesafede bulunmalıdırlar. Radyasyon bulunan alanlardaki duvarlardaki beton kalınlığı yeterli seviyede olmalı ve odanın kurşun izolasyonu yapılmış olmalıdır.

Diğer yazımız olan Sigaranın Zararları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir