Proteinler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Proteinler, vücudun en küçük parçası olan, hücrelerin yapı taşlarıdır. Vücut hücrelerinin büyük bir kısmı proteinlerden yapıldığına ve bu hücreler sürekli yen,ilenip, onarıldığına göre vücudun normal büyümesi, gelişmesi, çalışmasını sürdürmesi ve yıpranan hücrelerin yenilenmesi için gereksinimi kadar protein alması gereklidir.

Proteinlerin yeni dokuların yapımı veya yaşam sürecinden dolayı, yıpranan hücrelerin onarımı gibi temel görevi dışında, vücut çalışmasında önemli başka görevleri de bulunmaktadır.

1 – Proteinler vücut çalışmasın da düzenleyici olarak görev yapan enzim ve hormonların yapımında görev alır.

2 – Vücudun mikroplara karşı savunmasında görev alan koruyucu maddeler (antikorlar) ve bazı vitaminlerin yapımında etkindir.

3 – Kan proteini olan ve hücrelere oksijen taşıyıp, oluşan karbondioksitin dışarı atılmasını sağlayan hemoglobinin  ve kan hücrelerinin yapımında rolü vardır.

4 – Enerji gereksinimi için yetersiz karbonhidrat ve yağ alınırsa proteinler enerji sağlamada kullanılırlar. Örneğin 1 gram protein 4 kalorilik enerji sağlar.

Bürün bu olaylar sonucu devamlı olarak belli miktarda protein dışarı atılmaktadır. Bu nedenle vücudun enerji deposu anlamında bir protein deposu yoktur. Sadece kısa süreli yetersizlikleri giderebilecek az miktarda yedek protein vücutta saklanabilir. Eğer vücut protein almazsa zamanla kendi hücrelerini kullanır. Bunun sonucu olarak önce büyüme durur, sonra vücut ağırlığı azalmaya başlar. Vücudun direnci azaldığından hastalıklara yakalanma olasılığı artar ve hastalıklar uzun sürer ve ağır seyreder.

Vücut proteinlerinin oluşumu için kaynak, yiyeceklerin içinde bulunan proteinlerdir. Vücudun, karbonhidrat veya yağdan protein yapması mümkün olmadığından dışardan protein alması gereklidir.

Bütün hayvansal ve bitkisel yiyeceklerde protein bulunmaktadır. Yalnız her yiyecekte protein miktarı ve kalitesi değişiktir. Proteinin en çok bulunduğu ve protein kalitesi yüksek yiyecekler sırasıyla yumurta, etler, balıklar, karaciğer, beyin, böbrek gibi sakatatlar, kümes ve av hayvanlarının et6leri, süt ve ürünleri, kurubaklagiller ve tahıllardır. Et, süt, peynir, yumurtadan sağlanan proteinler, vücutta bitkisel kaynaklardan (kurubaklagil ve tahıllar) sağlananlardan daha  elverişli olarak kullanılırlar. Bu yiyecekler yeteri kadar alınmadığında, kurubaklagillerle tahılları bir arada yemekle protein kalitesi yükseltilebilir.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir