Protein içeren Besinler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Protein içeren Besinler

Protein içeren Besinler, Bilindiği üzere vücudumuzun yapı taşları proteinlerdir. Saçlarımızın uçlarından tırnaklarımıza kadar her bir hücremizde proteinlerin önemi yadsınamaz. Vücudumuzdaki enerjinin önemli bir kısmını yediğimiz besinlerden elde etmekteyiz. Harcanacak olan güç sarfiyatından tutun yaraların iyileşmesine kadar pek çok hayati fonksiyonlarda proteinler aktif rol oynamaktadır.  Özellikle çocuklar için yeteri kadar protein alınması sağlıklı büyümenin ve kas gelişiminin en önemli adımıdır. Büyüme ve gelişme çağındaki çocukların, çok fazla beden enerjisi sarf eden işçilerin ve sporcuların protein içeren besinleri sıkça tüketmesi gerekmektedir.

Protein içeren Besinler
Protein içeren Besinler görsel

Protein Tüketimi

Uzmanlara göre vücudun gündelik protein ihtiyacı cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Bayanların gündelik ihtiyacı olan protein miktarı 45 gram olurken, erkeklerin ise bu miktar yaklaşık 55 gram olarak söylenmektedir. Çocuklarda ise yaklaşık 20-30 gram arası protein ihtiyacı bulunmaktadır. Gün içerisinde protein içeren besinler tüketerek gündelik ihtiyaç olan protein miktarı alınmalıdır.

Protein bakımından zengin olan besinlerin tüketildiği zaman daha kısa sürede doyulur ve uzun süre açlık hissedilmez. Ayrıca iştahı da azaltarak fazla yemek yenmesinin önüne geçer. Bu nedenle en ünlü diyet listelerinde protein bakımından zengin olan besinler yer alır. Buna karşın bilinçsiz bir şekilde aşırı derecede fazla protein tüketmek pek çok hastalığa neden olabilir. Bu nedenle gündelik ihtiyacın haricinde protein almak için mutlaka uzman bir doktorun kontrolünün olması gerekir.

Protein İçeren Besinler

Kırmızı et protein bakımından son derece zengin bir besindir. Fakat içeriğindeki doymuş yağ oranının çok olması kolesterol gibi rahatsızlıklara neden olacağı için alternatif olarak tavuk, balık, hindi gibi beyaz etler tavsiye edilir. Ayrıca süt ve süt ürünleri ile yumurta da aynı şekilde zengin protein içeren besinlerdendir.  Protein içeren hayvansal besinlerin yanı sıra bitkisel besinler de bulunmaktadır.

Protein bakımından zengin besinler aşağıdadır.

  • Süt
  • Yumurta
  • Peynir
  • Yoğurt
  • Kırmızı Et
  • Beyaz Et
  • Balık
  • Kuruyemiş (badem, ceviz, fındık, antep fıstığı, kaju, ay çekirdeği)
  • Tahıllar ( yulaf, makarna, tam buğday ekmeği, bulgur)
  • Baklagiller ( Soya fasülyesi, soya unu, barbunya, mercimek, fasulye, nohut)

 

Ayrıca kontrol et:

Tavuk Etine Önem Verelim Tarifi

İÇİNDEKİLER Tavuk Etine Önem Verelim TarifiTavuğun Farklı Parçalarını DenemekTavuk budunu sevmek Tavuk Etine Önem Verelim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir