Protein Diyetlerinin Zararları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Protein Diyetlerinin Zararları

Protein Diyetlerinin Zararları, Eskiden çok popüler olan protein diyetlerin zararları olduğuna dikkat çekmek için bu konuya değindik. Kilo vermek için birçok kişinin yaptığı protein diyetlerine dikkat etmek gerekiyor. Uygulanan yüksek proteinli diyet programlarının diğer karbonhidrat ve yağ içeren diyet programlarına nazaran daha az açlık hissi verdiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıktığı görülüyor. Açlık hissini daha az seviyeye çıkardığı için zayıflamak isteyenler için popüler diyetler arasında görülerek uygulanıyor.

Protein Diyeti ve Böbrek Taşı oluşumu

Yukarda anlattığımız gibi  protein diyetleri uygularken dikkatli olmak gerekiyor. Bir çok etken böbrek taşına neden olduğu gibi özelliklede düzensiz beslenme şeklide böbrek taşı oluşumuna etki ediyor. Protein diyetinin zararları arasında böbrek taşına neden oluyor. Zayıflamak için bilinçsiz şekilde yapılan hayvansal protein bakımından zengin, karbonhidrat bakımında düşük diyet uygulamaları böbreklerde taş oluşumunu kolaylaştırıyor.

Protein Diyetlerinin Zararları
Protein Diyetlerinin Zararları görsel

Bu tür uygulamalar neticesinde idrarda kalsiyum, ürat ve oksalat atılımı arttığı gibi idrarda bulunan koruyucu madde olan sitrat azalıyor. Bunların önüne geçmek için beslenmeye özen göstermek gerekir. Özellikle bünyesi böbrek taşı oluşuma yatkın olanlar beslenme tarzlarına daha çok özen göstermelidirler.

 

Protein diyeti sonuçlarını ve zararlarını göz önüne alarak Protein diyet listesi mutlaka uzman kontrolünde hazırlanması gereklidir. Gazete, dergi veya internet zayıflama sitelerinden protein diyet programları uygulanmamalıdır. Bu şekilde uygulanacak diyetler telafisi mümkün olmayan sağlık sonuçları doğurabilir.

 

Özellikle bilinçsiz şekilde uygulanacak yüksek proteinli diyetler böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunacaktır. Yanlış beslenme alışkanlarını bırakmalı. Eğer fazla kilolardan kurtulmak için diyet yapacaksanız. Beslenme ve diyet uzmanı eşliğinde doğru beslenerek yapılmalıdır. Beslenme doğru şekilde yapıldığında ortaya çıkacak olan böbrek taşı oluşumu veya böbrek taşlarının büyüme riski azaltılacaktır.

 

Diyet yaparken böbrek taşı oluşumuna neden olmamak veya mevcut olan böbrek taşının büyümesini önlemek için beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Protein diyetlerinde aşırı hayvansal gıdaların tüketiminde uzak durmalı, vücuda yeterli miktarda günlük su alımı sağlanmalı, tuz tüketiminde dikkatli olmak gerekir.

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir