Potasyum Eksikliği Nelere Yol Açar

Potasyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Nasıl Giderilir?

SON GÜNCELLEME: Mart 15, 2018

Potasyum Eksikliği Nelere Yol Açar?

İnsan hayatı için çok büyük öneme sahip olan minerallerden olan potasyum, yeterli oranda vücuda alınmadığında birçok sağlık problemine neden olmaktadır. Potasyum eksikliği kendini en çok kaslardaki fonksiyon bozuklukları ile gösterir.

Kasların yorgun ve bitkin hale gelmesi, kas kasılmaları şeklinde sorunlara yol açmaktadır. Potasyum yeterli düzeyde olmadığında, kalp ritminde ciddi problemlere yol açmaktadır. Kalbin düzgün şekilde kasılıp gevşemesinde sorunlar yaşanabilmektedir.

Eksiklik sindirim sistemi rahatsızlıklarına da yol açmakta, bulantı, kusma ve kabızlık gibi şikayetlere neden olmaktadır. Vücudun her bölgesinde önemli görevleri olan potasyumun eksikliği durumunda, tüm bu bölgelerde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Potasyum saçların uzamasında da rol oynar. Eksikliğinde direkt olarak saç dökülmesi görülmez. Fakat genel sağlığı olumsuz yönde etkileyerek saç dökülmesine zemin hazırlayabilir.

Potasyumdan fakir besinlerle beslenenlerde yüksek tansiyon ortaya çıkabilir. Bu da baş ağrısı şeklinde belli edebilir.

Potasyum Eksikliği Nasıl Ortaya Çıkar?

Potasyum eksikliği tıpta hipokalemi ya da hipopotasemi olarak isimlendirilmiştir. Potasyum doğada birçok besinde zengin şekilde bulunan bir mineraldir. Ancak vücutta bulunan suyu kısa zamanda dışarı atan ilaçların kullanımı, potasyum eksikliğinin en önemli nedenleri arasındadır. O yüzden bu özellikteki ilaçların kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir.

 Potasyum eksikliğinin diğer nedenleri arasında ise, kronik böbrek rahatsızlıkları, diyabetik ketoasidoz vakalarında, aşırı terleme, ishal ve kusma gibi durumlarda, hipertiroidi problemlerinde, magnezyum ve folik asit eksikliğinde potasyum eksikliği ortaya çıkmaktadır.

Potasyum Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle bu sorunun tedavisi için uzman doktora gidilmelidir. Doktorunuz tarafından potasyum eksikliğinin hangi sebepten kaynaklandığına bakılacak ve buna dönük olarak çözüm sunacaktır.

Vücuttaki suyun atılmasını sağlayan ilaçlar nedeniyle bu eksiklik ortaya çıktıysa, bu ilaçların kullanımında değişiklikler yapılmalıdır. Çok ağır düzeyde potasyum eksikliği varsa, böyle durumlarda damar yoluyla potasyum verilmektedir.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Birçok besinde bol miktarda potasyum bulunur. En çok potasyum ihtiva eden besinler arasında, lahana, brokoli, avokado, patates, muz, incir, kayısı, badem, fındık, zeytin, balık, tavuk et, kırmızı et, ıspanak, maydanoz, mercimek, nohut ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

Potasyum Eksikliği Belirtileri

Potasyum eksikliği ile ortaya çıkan, kalp ritim bozuklukları, yüksek tansiyon, kaslarda kramplar, yorgunluk hali, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikayetleri ortadan kaldırmak için her gün düzenli olarak potasyum yönünden zengin olan besinlerin tüketilmesi önemlidir. Potasyum eksikliği, ciddi sağlık problemlerine yol açtığından dolayı, bu belirtiler başladığında, vakit kaybeden doktorunuza müracaat etmeniz gerekmektedir.

Diğer yazımız olan Demir Eksikliği Belirtileri, Demir İçeren Besinler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir