Portakalın Faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Portakalın Faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir

Portakalın Faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir, Bir kış meyvesi olan portakalın faydaları adeta kış ayına göre dizayn edilmiştir. Turunçgiller familyasının bir üyesi olan portakal C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde akdeniz bölgesinde yetişen portakalı Pazar ve manavlarda rahatlıkla bulabilmemiz mümkündür. Sanılanın aksine portakal yalnızca C vitamini içermez. Aynı zamanda B vitaminin yanında, potasyum, kalsiyum ve magnezyum da içermektedir. Portakallar organik asit ve şeker bakımından da oldukça zengindir. Kabuklarından portakal esansı elde edilebilmektedikr. Çiçeklerinden ise potakal çiçeği esansı elde edilir. Direkt olarak yemeye alternatif olarak reçeli ve konservesi de yapılmaktadır.

Portakalın Faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir
Portakalın Faydaları Nelerdir Ne iyi Gelir görsel

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakal C vitamini deposudur. Özellikle kış aylarında karşılaştığımız grip, nezle gibi hastalıklara karşı adeta kurtarıcı görevi görür. Zira portakal bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Hastalığa yakalanılsa dahi daha çabuk atlatmanıza faydalı olur.

Portakal içerisinde C vitamininin yanında B vitamini de bulunmaktadır. B vitamini bedensel yorgunluğun giderilmesinde etkindir. B vitamini vücudu güçlendirir. Bunun yanında karaciğere de faydası büyüktür. Kanı temizler, vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

Portakalın faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürmek de yer almaktadır. Portakal damarlar üzerindeki basıncı azaltarak tansiyonu stabil bir hale getirir.

Portakal çocuklar ve hamileler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. İçeriğindeki folik asitler özellikle hamile kadınlar için oldukça faydalıdır.

Portakal çiçeğinin faydaları hiç de azımsanacak cinsten değildir. Bu çiçekleri demlerseniz spazmlara karşı etkili bir çözüm elde edersiniz. Portakal suyu yağlı ve karma ciltlere karşı oldukça tedavi edici özellik göstermektedir.

Portakal suyuyla ilgili bilmeniz gereken en önemli bilgi, sıktıktan kısa süre içerisinde tüketmenizdir. Çünkü eğer tüketmezseniz portakal suyunun tüm faydası yok olur. Sıktıktan sonra 15 dakika içerisinde hemen tüketmelisiniz. Aksi taktide içerisindeki besinlerin değeri kaybolmaktadır.

Portakal kabuğunda bulunan esans sivilcetedavisinde kullanılmaktadır.

Portakalın bağışıklık sistemine faydası çok büyüktür. Kışın mutlaka portakal tüketmeniz önemlidir. Portakal ve mandalina gibi meyveler tam bir C vitamini deposudur. Bu sayede vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Güçlü bağışıklık sistemi demek hastalıklara karşı kendinizi güvenceye almanız manasına gelmektedir. Portakal türü turunçgiller familyasındaki besinleri tükerek hastalıklara yakalanmayı zorlaştırabilirsiniz.

 

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir