• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Polimorf Nedir? Polimorf Yüksekliği ve Düşüklüğü

Polimorf Nedir? Polimorf Yüksekliği ve Düşüklüğü

Polimorf Nedir? Doktorlar sık sık hastalarına kan testi önerirler. En sık önerilen testlerden biri tam kan sayımıdır (CBC). Bu asitb kan testi, hastalığın yanı sıra normal sağlığa ilişkin genel bir kan görüntüsünü verir. Test, hemoglobin (Hb), kırmızı kan hücreleri (RBC) ve beyaz kan hücreleri (WBC) miktarını anlatır. Polimorf kandaki beyaz kan hücrelerinin oluşturucularından biridir. Ayrıca […]

Polimorf Nedir?

Doktorlar sık sık hastalarına kan testi önerirler. En sık önerilen testlerden biri tam kan sayımıdır (CBC). Bu asitb kan testi, hastalığın yanı sıra normal sağlığa ilişkin genel bir kan görüntüsünü verir. Test, hemoglobin (Hb), kırmızı kan hücreleri (RBC) ve beyaz kan hücreleri (WBC) miktarını anlatır. Polimorf kandaki beyaz kan hücrelerinin oluşturucularından biridir. Ayrıca genellikle nötrofiller denir. Bazı hastalıklarda seviyeleri normale göre yükselirken diğer hastalıkta seviyesi normal aralıktan daha azdır. Polimorf vücudun korumaları olarak düşünülür.

Polimorf Görevleri

Polimorf görevleri, çeşitli hastalıkların neden olduğu enfeksiyon ve inflamasyondan vücudu korumaktır. İstilacı bakteri, yabancı cisim, vücuttaki atıklar, travma veya vücudun herhangi bir stresini içine çekerek görevini yerine getirir.

Polimorf, son derece küçüktür ve sadece bir mikroskop altında görüntülenebilirler. Mikroskop altında görülen kan yaymasında polimorfların ortalama boyutu 8 ila 15 mikron arasındadır. Nötrofil olgunlaştıktan sonra kan dolaşımında bırakılır. Kanda dolaşan çok sayıda polimorf olmakla birlikte hayatları kısadır. Polimorfun yarı ömrü normalde kan dolaşımında 4-10 saattir.

Bakterileri ya da rahatsız edici bir maddeyi aldıktan hemen sonra ölürler. Bir kaynamaya veya apseye bulanan sızı çoğunlukla ölü polimorflardan oluşur. Baş döndürücü beyaz renk, polimorflardan kaynaklanmaktadır. Polimorflar en çok ihtiyaç duyulan durumlarda çok hızlı hareket eder. Onlara gönderilen çeşitli kimyasal sinyaller nedeniyle bir saat içinde belirlenen yere ulaşırlar.

Polimorf Yüksekliği Neden Olur?

Daha önce belirtildiği gibi, polimorfun ana görevi, vücudu mikroorganizmalara ve vücuda zarar veren maddelere karşı savunmaktır. Vücudun bağışıklık sistemi, vücudun herhangi bir yerinde bakteri enfeksiyonu veya enflamasyon şeklinde bir sorun hissederse, beyaz küre sayısı ve ana bileşenini polimorfların üretimini artırmak için sinyal gönderir.

Sonuç olarak, vücutta bir enfeksiyon ya da enflamatuar stres varsa, kan raporunda polimorf yükseliğini gözlemleyebilirsiniz. İşte yüksek polimorf sayımı bulacağınız hastalıkların listesi.

 • Yükselmiş polimorf seviyesi, pnömoni, kaynama, apse, bronşit, sinüzit, bademcik iltihabı, safra dizanteri, menenjit vb. Hemen hemen tüm bakteri enfeksiyonlarında görülür.
 • Polimiyalji romatika, poliartrit nodoza, selülit, yanıklar, kalp krizi vb. Yaygın olan iltihaplanma
 • Egzersiz, nöbetler gibi belirli streslerde de artabilir.
 • Polimorflar ameliyat sonrası postoperatif stres nedeniyle sayılarda da artmaktadır.
 • Kortikosteroidler ve lityum gibi belirli ilaçlar kandaki polimorfların seviyesine neden olabilir.

Polimorf Düşüklüğü Neden Olur?

Belirli rahatsızlıklar ve koşullar polimorflarda azalmaya neden olabilir. Esas olarak vücudun bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde veya bastırıldığında ortaya çıkar. Polimorfların sayısı azaldığında, durum nötropeni olarak da adlandırılır. Depresyon bağışıklık sistemi, kemik iliğinde polimorfların üretimini tetikleyemez. Kemik iliğinde bağımsız olarak hasar olduğunda da ortaya çıkabilir. Kandaki polimorf sayısının düşük olduğu durumların listesi:

 • Virüs enfeksiyonu
 • Sepsis
 • Folik asit ve vitamin B12 eksikliği.
 • Kemik iliği hastalıkları, örneğin lösemi.
 • Sülfonamidler, karbimazol, metotraksat ve diğer bazı bağışıklık baskılayıcı ilaçlar gibi ilaçlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?