Pırasanın Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Pırasanın Faydaları NelerdirPırasanın faydaları, Pırasa özellikle ev hanımlarının yapmayı çok sevdiği gıdalardan birisidir. Bazı kişiler sevmese de oldukça şifalı bir besindir. Son derece besleyici olmasının yanı sıra hesaplıdır. Kozmetik sektöründe kullanılmasının yanı sıra ilaç sektörünün de gözdesidir.

Pırasanın faydaları sahip olduğu flavonoidlere bağlıdır. İçerdiği kükürt ile birlikte pırasa çok değerli bir hale gelmektedir. Tüm mevsimlerde pazarda bulunabilen pırasa genel olarak ilkbaharda toplanmaktadır.

Pırasa vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. A, E, K vitaminleri barındıran Pırasa özellikle A vitamini bakımından çok faydalıdır. İçeriğinde Potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır bulunur. Niasin, Pantotenik asit ve pridoksin ihtiva etmektedir.

Pırasanın Faydaları Nelerdir
Pırasanın Faydaları Nelerdir görsel

Pırasanın Faydaları ?

Pırasa özellikle cilt için çok faydalıdır. Zaten kozmetik sektörünün gözdesi olma nedeni de budur. Cilt için harika besinler içeren pırasa aynı zamanda, kalp, kan, göz, kemik ve sindirim sistemleri için vazgeçilmez bir gıdadır.

Pırasa cildi temizlemektedir. Cilde parlaklık verir.

Pırasa aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür. Pırasanın beyaz kısmı diğer kısımlarına göre 100 kat daha fazla beta karoten ve C vitamini içermektedir. Bu özelliği cilt için paha biçilmez bir unsurdur.

Saç sağlığı için de faydalı olan besin içerdiği mineraller sayesinde saçların dökülmesinin önüne geçmektedir. Demir içeriği boldur. Bu sayede saç köklerini güçlendirmede çok efektiftir. Hatta dökülen saçların yeniden çıkmasında etkin olduğu da söylenmektedir.

Pırasa kalp ve damar sağlığı için de çok faydalıdır. Serbest radikallere düşman olan antioksidanları içeren pırasa damar dayanıklılığını artırmakla birlikte, hipertansiyon riskini azaltmaktadır. Vücutta bulunan dokuların sağlığını koruyan K vitaminini bol miktarda içerir. K vitamini sağlam ve sağlıklı bir damar sisteminin de garantisi verir. Kan dolaşımını hızlandırır. Kan dolaşımının hızlanması demek, kandaki toksinlerin ve diğer zararlı maddelerin atılması demektir.

Pırasanın faydaları içerisinde kemik sağlığını korumak da bulunmaktadır. İçerdiği osteokalsin kemik sağlığı için oldukça hayati bir önem sağlamakladır. Bir fincan pırasa tüketimi, vücudun ihtiyaç duyduğu K vitamininin neredeyse 3/1’ini karşılayabilmektedir. Pırasa her açıdan kemik sağlığı için faydalıdır.

Pırasa tüketimi her yaştan birey için önemlidir. Cilt ve damar sağlığı için kritik görevleri yerine getirir.

 

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir