Pırasa
Pırasa

Pırasa Hakkında Bilgiler

SON GÜNCELLEME: Ekim 5, 2018

Adı: 16. yüzyıldan önce yazılan lugatlarda pırasa için Farsça “gendene” veya “kendene” adı kullanılmaktadır. 16. yüzyılda yazılan “ahteri” sözcüğünden itibaren OsmanlIlar Yunanca kökenli olan pırasa adını kullanmaya başlamışlardır.

Tarihçesi: Bitki çok eskiden beri tanınmaktadır. Mısırlıların, Romalıların, Yunanlıların tanıdıkları ve çok değer verdikleri bilinmektedir. Pırasanın 4000 yıldan beri tarımı yapılmaktadır.

Botanik: Pırasa sevilen bir kış bitkisidir. Ancak soğuğa dayanıklı olmayan çeşidi de vardır. Örneğin erkenci İnegöl pırasası soğuğa dayanıklı değildir. Ekim zamanı sonbaharda olgunlaşacak gibi hesaplanır. Olgunlaşan pırasa en kısa sürede toplanarak pazarlanır. Kartal beyaz kamış pırasası ise soğuğa dayanaklı olduğu için daha geç dikilir. Türkiye’nin birçok yerinde tarımı yapılır. Beyaz bölümü oldukça uzundur. Ayrıca daha birçok çeşidi vardır. Az da olsa hemen her mevsimde satın alma olanağımız vardır. Yazın satılan pırasa daha yumuşak lezzettedir.

Satın alırken nelere dikkat etmeli: Yeşil yapraklarının taze ve canlı olması gereklidir. Yaprakları sararmış pırasa uzun süre depolanmıştır.

Saklanması: Pırasa serin ve karanlık kilerde kâğıda sarılarak uzun süre saklanabilir. Kiler yoksa yine kâğıda sarılarak buzdolabının sebze gözünde de saklanabilir. Taze yaz pırasası 1 hafta, kış pırasası daha uzun süre bozulmaz.

Dondurulabilir: iyice temizlendikten sonra yıkanmadan yaklaşık 1 santimetre uzunluğunda kesilen pırasa dondurularak 8-10 ay kadar saklanabilir. Dondurulmuş pırasa buzları çözülmeden pişirilmelidir. Bazı çalışmalarda çok kısa süre kaynar suda tutulduktan sonra kurulanarak dondurulması önerilmektedir.

Pırasa çiğ ve pişmiş olarak yenilebilir. Etli, zeytinyağlı pişirilir veya salatası yapılır. Pırasanın türüne göre yeşil yapraklarının üçte ikisi veya yarısı kullanılabilir.

İçindeki bazı maddeler: Protein, karbonhidrat, mineraller (demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum), vitaminler (B1, B2, B3, C, folik asit), lifli maddeler, yağ.

100 g pırasa 89 g su, 2,24 g protein, 3,37 g karbonhidrat, 2,27 g lifli maddeler, 0,34 g yağ, toplam 0,86 g mineral (1 mg demir, 46 mg fosfor, 87 mg kalsiyum, 18 mg magnezyum), vitaminler (0,10 mg B1, 0,060 mg B2, 0,53 mg B3, 30 mg C) içerir.

100 g pırasa 31 kcal İçerir.

Özettikleri:

Bağdokusunun yenilenmesini destekler.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Böbrek üstü bezlerini canlandırır.
Gaz şişkinliğinde ve ishalde yardımcı olur.
Hemoroiti önler.
idrar torbası iltihaplanmasını önler.
Kandaki yağ oranını ve kolesterini düşürür.
Kanlanmayı destekler.
Kansere karşı destekleyicidir.
Mide ve bağırsakları mikroplardan ve mantarlardan temizler.
Osteoporozede yardımcıdır.
Pekliği önler.
Sindirimi destekler, varis şikâyetlerinde yardımcı olur.
Sinirleri güçlendirir ve sakinleştirir.

Pırasa kansere karşı da koruyucudur, içindeki sa-ponln bağırsak kanseri riskini azaltır.

içindeki en önemli droge (hardal yağı) eter sülfüriktir. Bu yağ hafif irdeleme yaparak mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi salgılarının artmasını sağlar. Kokuşmaya neden olan bakterilerin ve mantarların çoğalmasını önler, idrarla dışarı atılır. Dışarı atılırken böbreklerde ve idrar torbasında da mikropları yok etmeyi sürdürür. Yağda tamamen çözüldüğü için bağırsaklarda tamamı emilir. Hardal yağı isothiozyanate olarak da tanınır.

Sık sık İdrar torbası iltihabı olanlar beslenmelerinde pırasaya daha fazla yer vermeye özen göstermelidirler. Pırasadaki folik asitten yararlanabilmek için uzun süre pişlrllmemelidir.

Hardal yağı karaciğeri uyararak safra üretiminin artmasını sağladığı için sindirime yardımcı olur. Özellikle yağlı yemeklerde pırasanın sofrada tamamlayıcı olarak bulunmasında yarar vardır. Örneğin çiğ olarak salataya karıştırılarak yenebilir.

Sarmısak ve soğan gibi pırasa da kandaki yağ oranının düşmesinde yardımcı olur. 200 g pırasayla 1 hafta boyunca yapılacak kürün kandaki yağ ve kolesterini bir hayli düşüreceği ileri sürülmektedir.

Pırasa kanı inceltir, kolayca akmasını sağlar. Yaşlılık yüzünden kan damarlarındaki değişikliklerde de yardımcı olur. Aşırı derecede yenildiğinde böbrekler, mesane ve bağırsaklar üzerinde olumsuz etkiye neden olabilir. Hastalıktan sonraki iyileşme döneminde yenilen sebzeler arasında pırasadan yapılan yemeklere de yer verilmelidir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir