PCT nedir
PCT nedir

PCT Nedir? PCT Düşüklüğü ve Yüksekliği

PCT Nedir?

PCT (Prokalsitonin), hastada bakteriyel sepsis, hayatı tehdit eden ciddi bir sistemik enfeksiyon bulunabileceğinden kuşku duyulması halinde sıklıkla uygulanan bir kan testidir.

Kısaca, PCT değerleri yalnızca bir çeşit enfeksiyonun var olma olasılığını bizlere göstermektedir. PCT testi sonucu, tanı için değil bir kılavuz olarak kullanılır.

Hastalar tek başına bir prokalsitonin düzeyine dayalı tedavi görmez; mevcut sağlıklarının tümü değerlendirilir ve tedavi doktorun klinik kararına dayanır. Hasta, enfeksiyonun ilave bulgu ve belirtileri için daima değerlendirilir. Sepsis seyrinde erken incelenen ve prokalsitonin düzeyinin düşük olduğu bir hastada, daha sonra tekrarlanması sepsisin varlığını yansıtabilir.

PCT düzeyinin gerçek değeri, erken yaşta tehlike oluşturabilen sepsis tedavisine yol açabilmesidir. Sepsis gelişen bir birey için, yüksek prokalsitonin düzeyinden dolayı birkaç saat daha hızlı tedavi edilmesi, antibiyotiklere hızlı yanıt veren bir hastalık ile yoğun bakım gerektiren ciddi bir hastalık arasındaki farkı ortaya çıkarabilir.

Sepsis bazen teşhis etmek zordur, çünkü söz konusu birey enfeksiyona sahip olduklarını bile bilmiyor olabilir. Atlet ayağı kadar küçük olan bir şey, hiç fark edilmediği kadar küçük olan bir enfeksiyonun belirlenmesi için bir fırsat doğurabilir – kişi ağır hasta oluncaya kadar. Özellikle bir enfeksiyondan habersiz olan bu hastalar için, prokalsitonin testi özellikle yararlıdır.

PCT Testi Sonuçlarının Yorumlanması

Sağlıklı bir bireyde, PCT yüksekliği pek olası değildir. PCT’nin bir çeşit enfeksiyon teşhisi koymadığına dikkat etmek önemlidir; Aksine, bir enfeksiyonun ortaya çıkma ihtimalini gösterir.

PCT testi kendisi bir enfeksiyon teşhisi koymaz. Bunun yerine doktor ek testlere ve hastanın fizik muayenesine bakarak bir enfeksiyon olup olmadığını ve hastayı nasıl tedavi edeceğini belirler.

Sepsis şüphesi varsa, kan kültürleri ve tam kan sayımı (CBC) gibi ek testler genellikle sepsisin varlığını saptamak ve hangi organizmanın enfeksiyona neden olduğunu belirlemek için yapılır. Bazı durumlarda, prokalsitonin solunum yolu enfeksiyonu gibi şiddetli bir lokal enfeksiyon ile sistemik hale gelen bir enfeksiyon arasında ayrım yapmak için kullanılır.

Lokal Enfeksiyon ve Sistemik Enfeksiyon

Lokal bir enfeksiyon vücudun belirli bir bölümünde bulunur; Örnekler arasında solunum yolu enfeksiyonu, diş enfeksiyonu veya kemik enfeksiyonu bulunur. Enfeksiyon ağır olabilir, ancak vücudun bir bölgesine izole edilir. Sistemik bir enfeksiyon, kan dolaşımına giren ve vücudun tüm alanlarına taşınan bir enfeksiyondur.

PCT Sonuçları

 • Sağlıklı bir bireyde 0-.05 ug / L’lik bir prokalsitonin beklenir.
 • Prokalsitonin düzeyleri 0.5 μg / L’den düşük bir enfeksiyona işaret edebilir, ancak böyle bir seviyede sepsis gibi sistemik bir enfeksiyon olma ihtimali düşüktür. Enfekte diş veya solunum yolu enfeksiyonu gibi lokal bir enfeksiyon mevcut olabilir.
 • 0.5 – 2 μg / L arasında bir prokalsitonin seviyesi, sistemik bir enfeksiyonun mümkün olduğunu, ancak sepsisin tanısı olmadığını gösterir.
 • 2-10 μg / L’lik prokalsitonin düzeyleri, sepsisin muhtemel olduğunu gösterir.
 • 10 μg / L veya daha yüksek prokalsitonin sonuçları, ciddi sepsis veya septik şok ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.

PCT sonuçları, bir enfeksiyonun bakteri veya bir virüsün neden olup olmayacağını belirlemek için de kullanılabilir. Bir enfeksiyon mevcut olduğu biliniyorsa ve PCT düşüklüğü bulunuyorsa, bakteri varlığı düşüktür ve enfeksiyona bir virüsün neden olma ihtimali daha yüksektir. Bu, virüs antibiyotik tedavisi ile tedavi edilemediğinden, gereksiz yere antibiyotik kullanımını önleyebilir.

PCT Yüksekliği

Sepsis bulunmayan bir kişinin PCT yüksekliğine sahip olabilmesi için ek sebepler vardır. Yenidoğanlarda, kan seviyesi normaldir, enfeksiyon bulunmaz. Yaralanmalar ve özellikle ciddi travma veya cerrahi, sepsis olmadan PCT yüksekliğine neden olabilir.

Bazı ilaçlar, sepsis, kanser ve organlara erişebilen oksijen miktarını azaltabilecek tıbbi sorunlardan kaynaklanmayan şok da prokalsitin düzeylerinde yükselmelere neden olabilir.

PCT Düşüklüğü

Sepsis içermeyen PCT yüksekliğinin olmasının yanı sıra sepsis bulunan bir hastada PCT düşüklüğü mevcuttur. Test, hastalık seyri sırasında çok erken yapılırsa, düzeyler düşük olabilir, ancak önümüzdeki birkaç saat veya gün içinde artış gösterecektir.

Enfeksiyon kaynağının açıkça kanıtlandığı zaman düşük seviyeler de tespit edilebilir; Bunun nedeni, kalbi çevreleyen dokuda bir enfeksiyöz endokardit gibi, bulunması zor bir enfeksiyona bağlı olabilir. Test, bir enfeksiyonun mevcut olduğunu gösterdiğinde, bir hastada enfeksiyon bulgusu olmayabilir.

 

Ayrıca kontrol et:

Albumin Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü, Normal Değerleri

Albumin nedir? Kandaki normal seviyesi kaçtır? Test sonuçları ne ifade eder? Yüksekliği ve düşüklüğü ne …

4 Yorumlar

 1. ibrahim öztürk

  Merhaba,
  Benim PCT verilerim 0,35 cikti. Sagligim acisindan bana her hangi bir zarari olurmu ?

  Birde RDW-CV verileri 16,3 cikti. Bununda sagligim acisindan herhangi zarari olurmu?

  Cevabiniz icin tesekkür ederim.

 2. pCT yüksekliği neyi gösterir benim pct sonucum 0.349 cikti

 3. PCT 0,31 NE DEMEK?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close