PCT , MCV , PDW Nedir
PCT , MCV , PDW Nedir

PCT , MCV , PDW Nedir

PCT , MCV , PDW Nedir
PCT , MCV , PDW Nedir

PCT Nedir?

Kan tahlillerinde merak edilen birçok değer gibi PCT değeri de oldukça önemlidir. Ciddi bir enfeksiyon olup olmamasının belirlenmesi için PCT nedir sorusunun cevabını öğrenmeniz gerekecektir.

Kan zehirlenmesi olarak bilinen enfeksiyonlardan olan sepsisin teşhis edilmesi için prokalsitonin değerine bakılır. Kalsitonin hormonu yapımında kullanılan bu bileşen, 116 aminoasitten oluşur ve bu değerdeki artış enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkar.

PCT Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

Sağlıklı bir insanda PCT değeri yükselmez. 0,05 değeri sağlıklı bireylerde görülür. 0,5 ug değeri olduğunda, bir enfeksiyon varlığı söz konusudur. Diş eti iltihabı ya da üst solunum rahatsızlığı olabilir. 0,5 ile 2 ug arasındaki değer, sistemin bir enfeksiyona, 2-10 ug arası sepsis olasılığına, 10ug ve üzeri ise, ciddi bir sepsis şüphesine işaret eder.

PCT Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Tiroid kanseri ve organlardaki sorunlar, bakteriyel zatürre ve menenjit gibi sorunlar nedeniyle yükselmektedir. Düşüklüğünde ise, herhangi bir soruna işaret etmemektedir. Bakteriyel enfeksiyonların vücudu etkilemesi nedeniyle erken teşhis edilmesi ve yüksekliğinin tespiti oldukça önemlidir.

MCV Nedir?

Bir diğer kan değeri olan MCW nedir merak edenler için, kandaki kırmızı kan hücrelerinin büyüklüğünü gösteren bir değerdir. Normalden büyük ve küçük hücreler, bir sorun olduğuna işaret edebilmektedir.

Normal MCV değeri yenidoğanlarda 95-121 fl, 18 yaş üzerinde ise 78-98 fl değerindedir. Laboratuvar ve hastanelerde farklılıklar gösterebilen bu değerler, birçok farklı açıdan değerlendirilmektedir.

MCV Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

MCV yüksekliği kırmızı kan hücrelerinin normalden büyük olduğu anlamına gelmektedir. Bu durumda makrositik anemi ortaya çıkabilir. Folik asit eksikliği, B12 anemisi, aşırı alkol kullanımı, hipotiroid, gibi hastalıklar ve siroz olduğunda MCV değerinde yükseklik görülmektedir.

MCV Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Kırmızı kan hücrelerinin normalden düşük olması durumunda da demir eksikliği anemisinden şüphe edilmektedir. Mikrsoitik anemi kurşun zehirlenmesi, B6 vitamini eksikliği, kan kaybı ve talasemi gibi durumlarda görülmektedir.

PDW Nedir?

Kemik iliği üretiminin değerini gösteren PDW neıdir merak eden insanlar, ciltte mor lekeler, burun kanaması ve kızarıklıklar gibi açıklanamayan morluklar söz konusu olduğunda PDW tetkiklerine bakılır.

Ancak tam kan sayımında genelde bu değerler de kontrol edildiği için, diğer kan değerleriyle birlikte değerlendirilmektedir.

PDW Yüksekliği Neyin Belirtisidir?

Kemik iliği üretiminin dengesiz olduğuna işaret eden PDW yüksekliği:

  • Anemi,
  • İltihap,
  • Enfeksiyon,
  • Bazı kanser çeşitleri,
  • Doğum kontrol hapı kullanımı gibi durumlarda görülebilir.

Diğer tetkiklerle birlikte değerlendirildiği için PDW yüksekliği tek başına bir anlam ifade etmez. Bu nedenle diğer tetkiklerle birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir.

PDW Düşüklüğü Neyin Belirtisidir?

Virüs kaynaklıkızamık, hepatit ve mono gibi sorunlar, bazı ilaçlar ve kanser türleri nedeniyle PDW düşüklüğü görülmektedir. Ancak tek başına değerlendirilemeyen bu durum, diğer kan tetkikleri değerlendirilerek neden dolayı sorun yaşandığının tespit edilmesi gerekir.

Ayrıca kontrol et:

Egzamaya Ne iyi Gelir

Egzama Korunma Yolları

Egzama korunma yolları nelerdir? Egzamaya ne iyi gelir?Egzama tedavisi nasıl yapılır? gibi egzamayla ilgili soruları ve bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close