Patlıcanın Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Patlıcanın Faydaları Nelerdir, mutfaklarımızın vazgeçilmez sebzelerinden bir tanesi olan patlıcan doyurucu özellikleri tarafından sıkça tercih edilmektedir. Özellikle vejetaryenler sıklıkla bu sebzeyi tüketirler. Kendine has bir tadı bulunan bu yiyeceğe karşı bazı insanların alerjisi de bulunabilir.

Patlıcanın esas faydası, sahip olduğu vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. Patlıcanlar A vitamini deposudur. C, E, K vitaminlerini içerirler. Mineral olarak da potasyum, magnezyum, sodyum içermektedir.

Patlıcanın Faydaları Nelerdir
Patlıcanın Faydaları Nelerdir görsel

Patlıcanın Faydaları ?

Patlıcan, ihtiva ettiği besinler sayesinde sağlık açısından çok faydalı bir besin haline gelmektedir. En başta kalp sağlığına faydalı olan bu besin, şeker hastaları için de oldukça faydalıdır. İhtiva ettiği demir, saç sağlığından tırnak sağlığına kadar pek çok detaya faydalıdır.

Patlıcan kan şekerini kontrol eder. Patlıcan lif açısından zengindir. İçerisindeki karbonhidratlar düşük çözünürlüklüdür. Tüm bu durumlar kan şekerinin dengelenmesi için birebirdir. Glikoz emilimini kontrol eder. Tip 2 diyabet hastalarının tercih edebilecekleri bir besindir. Yine de doktorlarına danışmaları öncelikli şarttır.

Patlıcan kalp sağlığı üzerine oldukça etkilidir. Kolesterolü kontrol altına alır. Kan basınıcı dengelediğinden yüksek tansiyona karşı da faydalıdır. Çünkü içerisindeki potasyum tansiyonu düzenler. Kalp sağlığını bu bakımdan korumada etkindir.

Patlıcanın faydaları beyin sağlığı üzerinde de görünmektedir. Hasarlı hücre onarımına katkıda bulunur. Hafıza fonksiyonlarının sağlıklı bir biçimde yerine getirilmesine katkı sağlar.

Patlıcan vücudun demir üretmesine yardımcı olur. Pek çok hastalığa ve sağlık problemine neden olabilir. Patlıcan demir yüksekliği durumuna da çözüm sunar. İçeriğindeki nasunin isimli madde fazla demirin emilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında tam bir serbest radikal düşmanıdır. Hareket kabiliyetlerini sınırlamaktadır.

Patlıcan kilo vermeye katkıda bulunabilir. Su oranı yüksek olan patlıcanın kalorisi düşüktür. Kilolarından kurtulmak isteyenler için harika bir tercih olabilir. Ayrıca içeriğindeki lifler tok tutmayı sağlar.

Patlıcan içerisinde nikotin bulunur. Bu bağlamda patlıcanın ağrı giderici bir rolünün olduğu düşünülmektedir. Bunun da yanında sigara bırakmaya çalışan kişilerin nikotin yoksunluğuna destekte bulunarak sigara bırakma süreçlerine destek olabilmektedir.

Patlıcan sinir sistemi için de faydalıdır. İçeriğindeki lifler bağırsak hareketlerini düzenler, besin emilimlerini artırır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir