Patatesin Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Patatesin Faydaları Nelerdir, Patatesin faydaları, patates en spesifik kök besinlere örnektir. Toprak altında yetişir. Üst kısmındaki yapraklardan çekilerek toplanır. Yumru şekildedir, her mevsim hasat vermektedir.

Patates, dünyada en çok tüketilen 4. gıda maddesidir. Diğerleri ise pirinç, buğday ve mısırdır. Patatesin bu derece yüksek miktarda tüketilmesinin nedeni sahip olduğu besin değerleridir. İnsan vücudunun enerji ihtiyacını neredeyse tek başına karşılayabilmektedir. Sağlık açısından güvenilir bir besindir. Elbette orantılı tüketmek gerekir. Zira kalorisi yüksektir.

Patates tam bir vitamin ve mineral deposudur. A, C, K, B6 ve E vitaminlerini içermektedir. Folatlar açısından da oldukça zengindir. Patates tam bir potasyum deposudur. Kalsiyum, demir, magnezyum ve manganez içerir.

Patatesin Faydaları Nelerdir
Patatesin Faydaları Nelerdir görsel

Patatesin Faydaları ?

Patatesin faydaları içerisinde cilt sağlığından tutun da bağışıklık ve sindirim sistemine etkilerine kadar çok geniş yelpazede olumlu etkiler bulunmaktadır.

Patates C vitamini deposudur. Saç ve cilt sağlığı için etkilidir. Sindirim sistemini daha sağlıklı bir hale getirmektedir.

Patatesin en öne çıkan etkisi, cilt sağlığına olan faydasıdır. Göz altında oluşan mor halkaların giderilmesinde etkindir. Göz etrafındaki siyah halkaları gidermek için gözünüzün üzerine dilimlediğiniz patatesleri koyabilirsiniz. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Göreceksiniz, siyah halkalar kalkacaktır.

Kırışıklıkları gidermede de patates çok maharetlidir. Cilde doğal bir yumuşaklık vermektedir. Siyah nokta temizliği için de oldukça etkindir. Öğüttüğünüz patatesi cildinize uyguladıktan sonra cildinizi yıkayın. Bunu düzenli olarak 20 gün boyunca yaparsanız siyah noktaların geçtiğini göreceksiniz.

Güneş yanıklarını patates ile tedavi etmek mümkündür. Dilimlediğiniz patatesleri yanık olan kısma koyduktan sonra 10 dakika bekleyin. Bu uygulama hem yanıkları tedavi edecek hem de yanıkların sebep olduğu ağrıları dindirecektir.

Patates sindirim sistemi için faydalıdır. Kolay sindirilir. Mide sağlığını korur. Asit seviyesini dengelemede başarılıdır.

Ancak unutulmamalıdır ki patates tam bir nişasta kaynağıdır. Patates demek karbonhidrat demektir. Harcanmayan karbonhidratlar vücutta yağa dönüştürülerek saklanır. Bu da kilo almanıza neden olur. Patates tüketmeyi ihmal etmemeli ancak tüketim oranını da abartmamalısınız. Kilo problemlerine sebep olmaktadır. Patates tüketimi haftada birkaç adeti geçmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ancak hiç patatessiz de kalınmamalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir