Paranoid Şizofren Nedir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Paranoid Şizofren Nedir,Aşırı şüphecilik, psikiyatrlar tarafından toplumun dikkati çekilmeye çalışılan konulardan biri. Tıp dilindeki adıyla “paranoya” denilen bu durum, birçok zihinsel hastalığın yanında görülüp bu hastalıkların bir alt türü olarak kabul ediliyor. Nadiren tek başına da görülebiliyor.

Paranoid Şizofreni Özellikleri

Aşırı şüpheciliğin bir hastalık yani bir patolojik durum olarak kabul edilmesi için öncelikle şüphelerin absürd ve abartılmış olması gerekiyor. Örneğin hayatında her şey yolunda olan bireylerde ortaya çıkıyor ve bu bireyler kendilerinin CIA, MIT gibi istihbaratlar tarafından takip edildiği veya komşularının sürekli onu gözlediği ve dikkatsiz bir anını yakaladığında uygulamak üzere onlara kötü bir komplo hazırladığı üzerine sanrılara sahip oluyor.

Paranoid Şizofren Nedir
Paranoid Şizofren Nedir görsel

Bu yüzden sürekli tetikte yaşıyor ve kendilerine dair hazırlanan komplo planlarını anlamaya çabalıyorlar. Bu durum çoğu zaman aile ve iş yaşamlarının kaybına neden oluyor. Paranoya, çoğunlukla şizofreni ile beraber görülüyor. Paranoid şizofrenler, aşırı şüphelerini destekleyen halüsinasyonlara sahip oluyor, aslında var olmayan sesler duyup görüntüler görüyor ve bu ses ve görüntüleri şüpheleri ile birleştirip sanrılarını oluşturuyorlar.

Paranoid bireyler genellikle toplumdan ayrı, izole bir yaşam sürüyorlar. Hastalıklarının fark edilmesi yalnız yaşadıkları ve herkesi kendilerinden uzaklaştırdıkları için uzun sürüyor ve geç tanı alan bu hastaların tedavileri de gecikiyor ve zorlaşıyor.

Öte yandan, erkenden tanısı koyulup tedavisine başlanan hastalarda tedavinin olumlu sonuç verme oranı yükseliyor ve bu hastalar hayatlarına normal bir şekilde devam edebiliyor. Bu nedenle uzmanlar aşırı şüphecilik durumuna ve bu durumun birlikte görüldüğü hastalıklara dikkat çekip bilinirlik ve farkındalığı artırmaya çalışıyorlar.

Diğer yazımız olan Bipolar Bozukluk Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir