Papatya Çayının Sağlığa Faydaları

SON GÜNCELLEME: Aralık 18, 2017

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları, Papatya çayının faydaları içerisinde çok fazla sayıda değişik konu vardır. Genel olarak sağlığa faydalıdır. İçerisinde çok zengin mineral ve vitaminler bulunur. Adından da anlaşılacağı üzere çay şeklinde içilir. Kaynatılan suya katıp 10 dakika demledikten sonra direkt olarak içilebilir. Papatya çayı yalnızca içilmez, direkt olarak ya da değişik karışımların içerisinde vücuda sürülebilmektedir. Bu şekilde de insan sağlığı üzerine etkilidir. Papatya çayı her çeşit kullanıma uygundur.

Pek çok bilim insanı papatya çayının önemine dikkat çekmiştir. Bunun da ötesinde bu bitki zaten tıp sektöründe uzun yıllardan beridir tüketilmektedir. Pek çok ilacın yapımında papatya çayının etken maddesi bulunmaktadır.

Papatya Çayının Sağlığa Faydaları
Papatya Çayının Sağlığa Faydaları görsel

Papatya Çayının Faydaları ?

Papatya çayının en bilinen özelliği uyku bozukluklarına karşın etkinliğidir. Uyku düzeni bozuk olan kişiler papatya çayı içerek uykularını düzene koyabilirler.

Yaşı ilerlemiş olan, romatizma sorunu yaşayan kişiler sık sık papatya çayı tüketir. Bunun en önemli nedeni papatya çayının faydaları içerisinde romatizmal ağrılara karşı etkinlik yer almaktadır. Ağrı dindirici özelliği bulunmaktadır.

Papatya çayı cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Deri döküntüsü durumunda kullanılabilir. Genel olarak belirtileri hafifletir. Direkt olarak da sorunlu bölgeye uygulanabilir. Ama bunu yapmadan önce dermatologunuza danışmanız gerekmektedir.

Papatya çayı sindirime yardımcıdır. İçerisindeki maddeler hem mide hem de bağırsak üzerine çok etkilidir. Genel sağlığı korumasının yanında papatya çayı tüketerek hazımsızlık problemlerini çözebilirsiniz.

Papatya çayı gastrite iyi gelir.

Alerji belirtilerini azaltır. Alerji problemi yaşayanlar bu çayı tüketebilirler.

Stres üzerine etkisi büyüktür. Gergin insanlar, stres yaşayanlar papatya çayı tüketerek bu sorunlarından kurtulabilirler. Bunun da yanında panik atak ve anksiyete hastaları için de önerilmektedir. İçerisindeki maddeler kaygıyı ve paniği gidermektedir. Adeta doğal bir antidepresan etkisi yaratmaktadır. Üstelik hiçbir yan etkisi yoktur.

Doğal bir antibiyotiktir. Bağırsak enfeksiyonlarına iyi gelir.

Antremandan sonra içileiblir. Kas gevşetici etkisi bulunmaktadır. Kramplara iyi gelmektedir.

Diş eti hastalıklarının önüne geçer. Gargara şeklinde kullanılabilir böylece ağız içi iltihaplarına da iyi gelecektir. Karaciğeri çalıştırır.

Kadınlar adet dönemlerindeki ağrılarından kurtulmak için kullanabilirler. Ayrıca faranjit gibi sorunlara karşı da etkilidir. Boğaz ağrısını geçirmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir