Akut Pankreatit Nedir

Akut Pankreatit Nedir?

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Akut bir rahatsızlık olan pankreatit, birtakım nedenlerden dolayı pankreasta farklı seviyede ortaya çıkan hasarlardır.
Pankreas sindirim sisteminde görev yapan bir salgı bezidir. Sindirim sistemine çeşitli enzimlerle destek verirken, kan şekerini düşürmek için de insülin hormonu salgılamaktadır.

Sindirim için salgılanan enzimler, yağ, protein ve karbonhidratların parçalanmasını sağlamaktadır. Akut Pankreatit rahatsızlıklarında, normal şartlarda inaktif olan, yani pankreas içinde iken aktif olmayan enzimler aktif olmakta ve pankreasta hasara yol açmaktadırlar.

Akut Pankreatit Türleri

Hastalığın derecesine göre 2 tür akut pankreatit bulunmaktadır: Akut ödematöz pankreatit ve akut nekrotizan pankreatit.

Akut Ödematöz Pankreatit : Pankreatit vakalarının birçoğu bu gruptadır. Hastalığın şiddeti hafiftir. Cerrahi müdahaleye ihtiyaç olmadan hasta iyileşmekde ve pankreasta ciddi bir hasara neden olmamaktadır.

Akut Nekrotizan Pankreatit: Dört pankreatit hastasından birinde rastlanır. Ağır düzeyde olan penkreatittir. Pankreas ve çevresinde ciddi hasarlara neden olur. Diğer organları ve sistemleri de etkilemekte, hayati risk barındırmakta olduğundan hastalar yoğun bakıma alınır. Cerrahi müdahele zorunludur. Tedavi sürecine rağmen hastalardan 10 taneden 3’ü kaybedilmektedir.

Akut Pankreatit Nedenleri

Akut pankreatitin en önemli nedenleri safra taşları ve alkoldür. Ülkemizde daha çok safra taşı kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Safra taşındaki taşların tıkanmalara yol açarak sarılığa ve enzimlerin aktif hale gelmesine yol açarak, pankreasa hasar vermesiyle kendini gösterir. Aynı şekilde aşırı alkol tüketilmesi de, pankreasta dokularda ödem oluşmasına neden olmakta, akışın engellenmene yol açarak pankreatite zemin hazırlamaktadır. Bunların yanı sıra, bazı tansiyon ilaçları, kanda kalsiyumun ve trigliserid seviyesinin yüksek olması da hastalığın diğer nedenleri arasındadır.

Akut Pankreatit Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi karında şiddetli ağrılardır. Ağrılar sırta da vurabilmektedir. Bunun dışında gözün beyaz kısmında görülen sararmalar, idrarın koyu renkte gelmesi, dışkı renginin de safra taşlarına bağlı olarak daha açık renkte olması, bulantı, kusma, ateş gibi belirtilerdir.

Akut Pankreatit Tanısı Nasıl Konur?

Kan tetkiki yapılıp özellikle, lipaz ve amilaz düzeyleri kontrol edilir. Pankreas tarafından salgılanan bu enzimlerin seviyesi anormal düzeyde ise, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi çekilir.

Akut Pankreatit Tedavisi

Bu rahatsızlığa yakalananlar hastaneye yatırılmalıdır. Yapılan tetkikler sonucunda pankreatit tanısı konulan hastalarda, öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Karın ağrısı şikayetleri ortadan kaldırılır. Pankreasın yorulmaması için, hastaların ağızdan beslenmesi durdurulur. Serum yoluyla gıda almaları sağlanır.

Safra taşlarından kaynaklı ise, safra taşları cerrahi işlemle alınır ve tıkanıklıklar açılır. Pankreasta doku hasarının şiddetli olduğu durumlarda, tedavi süreci uzamakta ve cerrahi işlemlere devam edilmektedir.
Hastalığın tedavisi açısından erken teşhis çok önemlidir. Pankreas hasarı hafif düzeyde iken pankreatit teşhis edilirse, tedavinin başarıya ulaşması çok daha kolay olmaktadır.

Safra kesesi sağlığı için yapılması gerekenler başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir