Pancarın Faydaları Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Pancarın Faydaları Nelerdir,  Pancarın faydaları, pancar bir kök bitkisidir. Halk arasında şeker pancarı olarak da bilinir. Şeker bu bitkiden elde edilmektedir. Pancar, tıbbi tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Çok eski tarihlerden beri tedavi amaçlı olarak kullanılan pancar, pek çok hastalığın tedavisinde etkin rol oynamıştır.

Pancarın faydaları içerisinde bulunan mineral ve vitaminlere bağlıdır. Bu bitki zengin miktarda protein bulunmaktadır. Yalnızca protein deil, karbonhidrat, diyet lifleri ve yağ içermektedir. Bunun yanında da Folat, Niasin, Pridoksin, Riboflavin, Tiamin ve A, C, E, K vitaminlerini içerir.

Pancar sodyum açısından oldukça zengindir. Potasyum deposudur. İçerisinde daha sayamadığımız pek çok mineral bulunmaktadır.

Pancarın Faydaları Nelerdir
Pancarın Faydaları Nelerdir görsel

Pancarın Faydaları , Pancar Neye iyi Gelir ?

Bugüne kadar pancar ile ilgili yapılmış olan araştırmalarda pancarın kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği saptanmıştır. Kan şekeri seviyesinin düzelmesinde etkili olduğu belirtilmiştir. Pancar harika bir besin kaynağıdır. Kandaki oksijen seviyesini artırmaktadır. Bu özellikle sigara kullananlar için faydalı bir özelliktir. Çünkü sigara kullananların kanlarındaki oksijen miktarı düşer bu da damar tıkanıklıklarına sebep olur. Pancar kullanarak bir nebze de olsa sigaranın olumsuz etkilerinden kurtulmak mümkündür.

Pancar güçlü bir antioksidandır. Anti-emflamatuar özelliği bulunan pancarın mantar öldürücü özelliği bulunmaktadır.

Pancarın faydaları içerisinde mide asidini dengelemek de bulunmaktadır. Pancar kolesterolü de düşürür. Çünkü içerisinde kolesterolü düşüren homosistein bulunmaktadır.

Pancar artrit hastalığına iyi gelir. Çünkü eklem ve dokuların etrafındaki birikimden kaynaklanan artriti önleyebilen bileşenlere sahiptir. İçerisinde yüksek oranda alkalin bulunur.

Anemiye iyi gelen pancar vücuttaki hemoglobin seviyesini yükseltmektedir. Pancar içerisinde bulunan vitamin ve mineraller kandaki hemoglobin seviyesini yükseltmektedir.

Pancar Demans hastalığına iyi gelir. Demans yaşlanmaya bağlı olarak gelişen bir çeşit unutkanlık hastalığıdır. Hastalık ilerledikçe kişi normal aktivitelerini bile unutabilmektedir. Pancarın bu hastalığı tedavi ettiğine dair bir kanı vardır. Pancar suyu tüketimi beyindeki oksijen miktarını artırmaktadır. ABD’deki bir üniversitede yapılan araştırmada, ham pancar suyu tüketiminin beyindeki oksijen oranını artırdığı bulunmuştur.

Pancar diyabete iyi gelir. Pancar içerisinde alfa lipoik asit bulunur. Bu madde kandaki glikoz düzeyini düşürmeye yardımcı olmaktadır. İnsülin duyarlılığını artırmaktadır. Bu özelliği sayesinde strese dayalı diyabet dalgalanmalarını engellemektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir